Heategevuslikul laadal "Oma asi" pakuti vahvleid, kindaid ja kompotti

Laadaline Mari ulatab müüjale, Saaremaa diabeediseltsi juhile Ave Kaalule raha karbitäie õunakrõpsude eest.

FOTO: Siim Metsmaa/Saarte Hääl

Saaremaa puuetega inimeste kätetöö läks jõulukuu traditsioonilisel omatoodete laadal hästi kaubaks.

Poolteist tundi pärast heategevusliku laada "Oma asi" algust käib kauplemine Kuressaare kultuurikeskuse saalis täie hooga. Laudadel leidub kõiksugu põnevat kraami – ehetest, heegeldatud kaisuloomadest ja kinnastest-sokkidest kaltsuvaipadeni. Kõrvitsasalatist ja vahvlitest rääkimata. Kõik hoole ja armastusega tehtud.

Saaremaa invaühingu laua taga istub Maano Tang. Tema on laadale toonud puulusikad, võinoad, treitud küünlajalad ja soolavakad, ent ka vasest ja melhiorist ehk uushõbedast sõled ja rinnamärgid.

"Bensiiniraha olen juba tagasi teeninud," kinnitab meister, lisades, et kõige rohkem on ostetud sõlgesid.

Saaremaa diabeediseltsi laua taga ootab ostjaid seltsi juhataja Ave Kaal. "Kõik kurgid on otsas," tõdeb ta järelejäänud hoidistepurkidele osutades. Kõik, mis tema ees laual, on seltsi liikmete valmistatud kraam.

"Autorid ise müüdud kauba eest raha ei taha, vaid annetavad selle seltsile," selgitab Kaal käsitöökaartide rida otseks sättides.

Värvilised geelküünlad laual on tema oma kätetöö. "Neid teha pole sugugi raske," kinnitab Kaal. "Kõigepealt paned värvilise liiva ja kivikesed küünlaümbrise põhja, siis kallad geeliks sulatatud massi sinna peale ja lõpuks, kui geel juba pisut tarduma hakkab, puistad sisse helbed," õpetab ta. "Nii ei vaju need põhja, vaid jäävad justkui hõljuma."

Lauanurgal laiutab mitu plastikkarpi, mis esmapilgul näivad olevat täidetud kuivatatud õunaviiludega. "Need siin ei ole tavalised kuivatatud õunad, vaid õunakrõpsud," selgitab Kaal. "Krõmpsuvad mõnusasti hamba all."

Just need õunakrõpsud on kaup, mille ostmiseks laadaline Mari kotist rahakukru välja otsib.

Erivajadustega inimestele töövõimalusi loova ja vahendava SA Hea Hoog laual leidub keraamilisi tasse, taldrikuid ja kausse, vildist saunamütse, keraamilisi prosse. Laua taga istub kolm müüjat, sihtasutuse kliendid. "Ostjaid on palju," ütleb päkapikumütsiga müüjanna. "Ikka vanemad inimesed," lisab tema kõrval istuv meesterahvas. Iga ostu ja selle hinna kirjutavad nad hoolikalt üles.

"Seni on meil väga hästi läinud – lapitekk osteti ära, keraamikat ja vilditud susse oleme müünud," loetleb päkapikumütsi kandev vanemtegevusjuhendaja Anne Nelis. "Meil on hea hoog sees!"

Laada korraldaja, Saaremaa puuetega inimeste koja lauad on lookas õnneloosi võitudest. Neist enamiku väärtus on tunduvalt suurem kui loosipileti eest küsitav 2 eurot.

"Kolmsada piletit oli, nüüd on veel ainult pooled alles," tõdeb koja juhataja Veronika Allas. Samal ajal otsib tema nimekaimust kolleeg Veronica Altmäe nimekirjast, mis numbriga pileti omanik millise eseme saab.

"Tänavu on erakordne aasta," leiab Allas, kelle sõnul olid paljud Saaremaa ettevõtted varmad üht-teist oma toodangust või müüdavast kaubast laada õnneloosi jaoks andma.

Ka müüjaid on laadal tänavu rohkem, kolmekümne ringis.

"Olen tähele pannud, et kõik laadalised, kes saalist läbi käivad, ostavad midagi," rõõmustab Allas. "Järelikult on kaup seda väärt – südamega tehtud ju."

Tagasi üles