Saaremaa krimiaasta 2019: noorus tungis peale

KONTROLLKÄIK BUSSIJAAMAS: Kuressaare politseijaoskonna välijuht Tambet Oll ja patrullpolitseinik Vallo Toomjärv nentisid, et Kuressaare bussijaam on noortele paharettidele meelepärane tegutsemispaik.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Läinud aasta paistis silma alaealiste suurenenud kuritegeliku aktiivsusega. Positiivne oli aasta aga liikluses, kus ei hukkunud ühtegi inimest.

Aprilli lõpus kirjutas Saarte Hääl vahejuhtumist Kuressaares Tuulte Roosis, kus teismeliste poiste kamp peksis 5-aastast kõnehäirega poissi. Sarnases rütmis kulges ka ülejäänud 2019. aasta, kus paistsid silma vägivallatsevad ja alkoholi pruukivad alaealised. 

Läinud aasta tõi alaealiste sooritatud vägivallakuritegude viimaste aastate rekordi – kui aastal 2018 oli neid kokku 11, siis 2019. aasta lõppes 23 juhtumiga. 

Suur roll on selles kolmel alaealisel neiul, kellest Saarte Hääl kirjutas läinud aasta juunis. Toona määras kohus raske käega neidudele kaheksa kuu pikkuse tingimisi vangistuse. 

Septembris käis politsei väljakutsel Võhma külas, kus 17-aastane korraldas oma tädi ja tolle poja jõhkra peksmise. 

Kui 2018. aastal rikkusid noored alkoholiseadust aasta jooksul 47 korda, siis 2019. aastal kogunes rikkumisi koguni kolm korda rohkem – 136. 

Mees süütas naise

Kuressaare politseijaoskonna juht Rainer Antsaar ütles, et alaealiste väärtegude kasvu üheks põhjuseks on suurema tähelepanu pööramine just alaealistega seotud probleemidele ja nende lahendamisele. 

Noorte purjutamine juhatas sisse ka 2020. aasta, kui 5. jaanuaril jäid politseile vahele 13- ja 16-aastased alkoholi tarvitanud tüdrukud.

Möödunud aastast kerkib esile kaks tõsisemat isikuvastast kuritegu. 29. novembril sai Kuressaares Voolu tänaval ühise alkoholi tarvitamise käigus nuga 51-aastane mees. 13. augusti õhtul aga toimetas kiirabi kodust haiglasse ulatuslike põletushaavadega naise. 

Kriminaaluurimisel kogutud tõendid viitavad võimalusele, et naisel seljas olnud riided võis süüdata tema elukaaslane. Politsei pidas kuriteos kahtlustatavana kinni viiekümnendates eluaastates Reinu, kellele on esitatud kahtlustus mõrvakatses. Kohus rahuldas prokuratuuri taotluse mehe vahistamiseks. 

Aasta lõppu mahtus veel üks äpardunud tanklarööv, kus kaks 20-aastast naist müüjat noaga ähvardasid, ent pagesid politsei hirmus ummisjalu minema.

Lähisuhte vägivallast anti politseile möödunud aastal võrreldes tuna-mullusega rohkem teada, samuti registreeriti mõnevõrra rohkem lähisuhtes korda saadetud kuritegusid. 

Liikluses hea aasta

“See annab meile märku, et inimesed teadvustavad seda probleemi ja annavad oma kahtlustest politseile enam teada,” sõnas Antsaar. Veel ühe positiivse näitajana tõi ta välja, et möödunud aastal juhtus viimase nelja aasta lõikes vähim inimkannatanutega liiklusõnnetusi ning liikluses ei hukkunud ühtegi inimest.

Antsaar lisas, et iga liiklusest eemaldatud joobes juht on politseile alati väike töövõit, sest sellega on nad ära hoidnud võimaliku traagiliste tagajärgedega õnnetuse.

Ka kohtuveskid jahvatasid möödunud aastal jõudsasti. Kohus mõistis joomakaaslast 18 korda pussitanud Markole tapmiskatse eest karistuseks seitse aastat vangistust. Veebruaris mõistis kohus suvilanaabri tapmise eest 10 aastaks ja 6 kuuks vangi 53-aastase Meelise. 

Juunis sai kümne aasta pikkuse vanglakaristuse 67-aastase mehe surnuks pussitanud 27-aastane Rudolf-Mihkel. Kohtuteed alustas ka päästja Sulev Kallavuse tapmises süüdistatav Jaan Palu.

Tagasi üles
Back