Paljud meist on põlevil silmil rääkinud e-riigist, nutikatest lahendustest, kaugtööst. Selles jutus pole iseenesest midagi valet. Ent kui koroonakriis sunnib paljusid meist oma kodu kontoriks muutma, seejuures kõigi pereliikmete erinevate vajadustega arvestades, hakkame nägema asja mõnevõrra muutunud rakursi alt.
Sõimeealise lapsega pole nagu minu teismelistega, kellega istud köögilaua taha ja räägid asjadest nii nagu on. Et tööpäevadel on töörežiim. Et ärkame ühel ajal, peseme hambaid, käime duši all, teeme tööd. Teismelistega on omad probleemid. Ei tasu unustada, et nende loomuomane rahutus on surutud samuti nelja seina vahele.
Kõige kriitilisem sellises olukorras on vaimu hoidmine, sest lähikondsetega arvestada tuleb. Samal ajal pead suutma oma töö ära korraldada. "Idee vajab seltskonda," ütleb mu tark naine. Tõepoolest, just nii see on. Öeldakse ju küll Marshall McLuhani sõnadega, et globaalses külas ongi inimene üksi ja selle poole olime teel nii pere- ja töömudelit, korteri ruutmeetreid kui muutuvaid harjumusi silmas pidades – kõike toetamas vastavad teenused (näiteks igasugu kullerid ja jagamismajandus) – kuid valdav enamus meist on harjunud siiski viibima tööseltskonnas, kollektiivis.
Tartu Ülikooli religioonipsühholoog ja hingehoidja Tõnu Lehtsaar kirjutas neil päevil alma materi sotsiaalmeediaküljel, et teadlik suhtumine psühholoogilistesse probleemidesse aitab raskustega paremini toime tulla. Tavalise elurütmi lõhkumine, suhtlemisvõimaluste piiratus, mure rahaliste raskuste ees, hirm ja ärevus tervise pärast, süvenev tusameel ja üksindus. Need, ja veel mitmed sarnased tegurid on Lehtsaare hinnangul neil päevil vastased, millega meil tuleb silmitsi seista.