Saaremaal võttis end täna töötuna arvele 13 inimest

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Töötukassa Saaremaa osakonna andmeil on praegusel koroonakriisi ajal töötuna arvele võtmine hoogustunud.

Osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik ütles, et tänase seisuga on Saaremaa osakonnas arvel 802 inimest, seal hulgas täna on arvele tulnud 13 inimest. „Tänasel päeval on teada andnud ka üks ettevõte koondamisest/koondamise plaanist,“ tõdes Reimaa-Lepik.

Saare maakonnas pakutavate vakantsete töökohtade osas on samal ajal tunda elavnemist eelkõige hooaja tööde osas. „Viimane nädal seoses eriolukorraga on toonud aga nn ooteperioodi, kus uusi tööpakkumisi praktiliselt ei lisandu või pikendatakse tööpakkumisi, kus on tõesti väga-väga töökäsi vaja,“ möönis Ave Reimaa-Lepik.

Teate töötasu hüvitise üldpõhimõtetest avaldas töötukassa oma kodulehel 20. märtsil. Täna lisandusid sinna ka korduma kippuvad küsimused, mis kindlasti aitavad Reimaa-Lepiku sõnul rohkem töötukassa pakutavast meetmest aru saada jatööandjatel erinevaid tegevusplaane teha.

Töötasu hüvitist makstakse töötajale, kelle tööandja tegevus on erakorralistest asjaoludest tulenevalt oluliselt häiritud. Hüvitis tagab töötajatele sissetuleku ning aitab tööandjatel ajutised raskused üle elada, et ei peaks töötajaid koondama või tegevust lõpetama.

Hüvitist makstakse, kui tööandja on olukorras, mis vastab vähemalt kahele tingimusele kolmest:

  • tööandja käive või tulu on sellel kuul, mille eest hüvitist taotletakse, langenud vähemalt 30% võrreldes eelmise aasta sama kuu käibe või tuluga
  • tööandjal ei ole vähemalt 30% töötajatest kokkulepitud mahus tööd anda;
  • tööandja on vähemalt 30% töötajatest vähendanud töötasu vähemalt 30% või alampalgani.

Tööandja peab vastama neile tingimustele selle kuu seisuga, mille eest töötasu hüvitist taotletakse. Töötajad peavad olema tööl töölepinguga.

·      Hüvitist saavad taotleda nii era- kui avaliku sektori tööandjad, sõltumata ettevõtte suurusest.

·      Hüvitist makstakse neile töötajatele, kellele ei ole tööandjal kokkulepitud mahus tööd anda või kelle töötasu on vähendatud.

·      Hüvitise suurus on 70% töötaja keskmisest kalendrikuu töötasust. Hüvitise maksimumsuurus on 1000 eurot. Tööandja peab lisaks maksma töötajale töötasu vähemalt 150 eurot.

·      Töötukassalt ja tööandjalt kokku saab töötaja vähemalt alampalga ehk 584 eurot. Kui töötaja sai osalise tööajaga töötamise tõttu alampalgast väiksemat töötasu, siis säilib tema senine sissetulek.

·      Töötajal on õigus hüvitist saada kuni kahe kuu eest kolmekuulise perioodi jooksul.

·      Töötukassa tasub hüvitiselt ja tööandja tasub töötasult sotsiaalmaksu, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse ning tulumaksu.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles