:format(webp)/nginx/o/2021/01/04/13560686t1h0d2d.jpg)
Maikuus tähistatakse Eestis rinnavähi teadlikkuse kuud, et juhtida tähelepanu rinnavähi varajasele avastamisele ja teavitada avalikkust selle võimalustest, teatab Eesti Vähiliit.
Tervisekassa kutsub 2025 aastal kõiki 50–74-aastaseid naisi osalema rinnavähi sõeluuringul.
Tänavu oodatakse sõeluuringule sünniaastatega naisi: 1951, 1953, 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973, 1975.
Eesti Vähiliit tuletab meelde, et kõik naised alates 20 elusaastast teeksid rindade enesekontrolli! Rinnavähil võib olla mitmeid sümptomeid, eriti haiguse kaugelearenenud staadiumis. Nendeks võivad olla:
• tihke tükk või tihenenud ala rinnas;
• rinna suuruse, kuju või välimuse muutused;
• naha muutused rinnal (nt punetus, tursed, „apelsinikoore“ taoline nahk);
• nibude muutused või ebatavaline, sh verine eritis nibust.
Kui märkad rinnas ebatavalist muutust, pöördu kindlasti arsti poole, isegi kui muutus pole valulik.
Rinnavähk on naistel kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja nii Eestis kui ka maailmas. Eestis registreeritakse igal aastal üle 900 uue rinnavähi juhu, mis moodustab viiendiku kõigist naistel diagnoositud vähijuhtudest.
Maailmas põhjustas rinnavähk 2022. aastal 670 000 surma. Ligikaudu pooled rinnavähi juhtudest esinevad naistel, kellel pole spetsiifilisi riskitegureid peale soo ja vanuse. 2022. aastal oli rinnavähk kõige levinum vähivorm naiste seas 157 riigis 185-st. Rinnavähki esineb kõigis maailma riikides. Ligikaudu 0,5–1% rinnavähi juhtudest diagnoositakse meestel.
Kõige tugevam riskitegur on naissugu – ligikaudu 99% rinnavähi juhtudest diagnoositakse naistel. Teised rinnavähi riski suurendavad tegurid on vanuse kasv, ülekaal, alkoholi liigtarbimine, perekondlik rinnavähi anamnees, varasem kokkupuude kiiritusega, reproduktiivne ajalugu (nt varajane menstruatsiooni algus ja hiline esimene rasedus), suitsetamine ning hormoonasendusravi menopausi järgselt. Ligikaudu pooled rinnavähi juhtudest ilmnevad naistel, kellel puuduvad muud teadaolevad riskitegurid peale soo ja vanuse (üle 40 aasta).
Kuigi rinnavähk võib avalduda erinevate sümptomitena – alates tihketest „tükkidest“ ja tursest kuni nahamuutusteni –, ei anna haigus sageli üldse väljendunud haigustunnuseid. Rindades olevad tihked tükid võivad olla liiga väikesed, et neid iseseisvalt märgata.
Oluline on teada, et:
• Rindades esinevad muutused võivad olla märk rinnavähist, kuid tihti haigusnähud puuduvad.
• Rinnavähki saab varakult avastada mammograafia ehk rindade röntgenuuringu, regulaarse arstliku läbivaatuse ning rindade enesekontrolli abil.
• Varakult avastatud rinnavähk, mis pole veel ümbritsevatesse kudedesse levinud, on tervistavalt ravitav 98–100% juhtudest.
Maikuus korraldavad ka mitmed ettevõtlikud naised sündmuseid rinnavähi teadlikustamise eesmärgil!
Maikuu jooksul korjavad annetusi rinnavähi ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks ettevõtlikud naised.
• Placent Active e-poe kaudu igalt toote müügilt 1 eurot.
• Karmen Pedaru iga toote ostu eest 10%.
• DODICI annetab iga toote müügi pealt 1 euro vähiliidule.
• JOIK annetab iga JOIK Organic Re-Boost Collagen sarja toote müügilt 1 euro vähiliidule.
• Acticade studio heategevuslik Pilatese tund 18. mail kell 11:00 – 16:00.
18.05.2025 kell 11:00 – 16:00 korraldab Eesti Vähiliit Nõmmel aadressil Salve tänav 3, Acticade stuudioga rinnavähi teadlikkuse sündmuse, kus kohapeal toimub matipilatese treening, mammograafiabuss sõeluuringute läbi viimiseks, heategevustoodete laat ning kogemuslugude vestlusring.
Laadal pakuvad heategevustooteid: Laboratorios BABÉ, AnuWay, õpilasfirma Roosana Südames ja BeMore.
Kutsume üles kõiki märkama ja hoolima nii enda kui ka oma lähedaste tervisest – tuleta ka oma lähedasele meelde, et ta läheks sõeluuringule, kui tema sünniaasta kuulub sihtgruppi. Varajane avastamine päästab elusid!
Ootame inimesi osalema sõeluuringus ka Eesti Vähiliidu mammograafiabussis, mida saab koostöös Viljandi haiglaga külastada oma kodukoha lähedal üle Eesti.
Lisainfo ja mammograafiabussi registreerimine: Viljandi Haigla registratuuri telefonil 600 3155 (tööpäevadel kl 8.00–16.00) ja https://soeluuring.ee/rinnavahk/
Ainult üheskoos saame muuta Eestimaa tervemaks!
Tervisekassa enesevaatluse juhendvideo "Katsu julgelt!"