R, 1.12.2023

Laupäeval võib saari tabada äkktorm

Raul Vinni
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Foto: Riigi Ilmateenistus

Sünoptikute hinnangul on Saaremaa kohal laupäeva hommikul oodata lühiajalist tormi, kus puhangud võivad ulatuda 26 m/s.  Maksimaalsed iilid kestavad mõned tunnid ning arvestada tuleks ka vihmaga.

Tormi põhjustaja on Riigi Ilmateenistuse selgitusel madalrõhuala, mille tekitaja on jäänuk viis päeva tagasi Bermudalt liikuma hakanud troopilisest tsüklonist Edouard. Euroopast liikuv soe õhk võib siinse jahedusega kokku puutudes kaasa tuua ilma kiire ägenemise.

Reedel kell 14.00 täiendas Ilmateenistus oma prognoosi ning ennustab, et tormi kulminatsioon saabub pärastlõunal.

Hommikul jõuab madalrõhkkonna kese saartele ja  kogu maa on kaetud vihmapilvedega, läänes on sadu tõenäoliselt intensiivsem. Valdavas Eestis puhub tuul idast ja kagust iiliti 15 m/s, Liivi lahe ümbruses pöördub edelasse ja läände ning läheb järk-järgult tugevamaks. Pärastlõunal saabub tormi kulminatsioon ning vihmasajus võivad tuuleiilid puhuda kuni 26 m/s. 

Hobisünoptik Kairo Kiitsak andis oma Facebooki lehel teada, et tormi tuleku ennustamise teeb keeruliseks asjaolu, et tekkiv tsüklon on oma mõõtmete poolest pigem tilluke ja selle kaldumine natukenegi näiteks läände või itta võib kõvasti mõjutada tuule kiirust ja suunda.

Selliste arengute korral võib seiskuda laevaliiklus suursaarte vahel.

Ilmateenistus soovitab jälgida edasisi ilmaprognoose, eriti kel plaanis merele minna, aga ka ehitustel ja teistel elualadel, kus tugev tuul võib varalist kahju tekitada või lausa eluohtlik olla.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles