P, 7.08.2022

Põllumajandusloendusele oodatakse osalema üle 900 Saaremaa majapidamise

Eesti Statistikaamet
Põllumajandusloendusele oodatakse osalema üle 900 Saaremaa majapidamise
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eelmise, 2010. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli Saaremaa teiste maakondadega võrreldes konkurentsitult suurim lambakasvataja: siin elas ligi viiendik Eesti lammastest. Foto on illustreeriv.
Eelmise, 2010. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli Saaremaa teiste maakondadega võrreldes konkurentsitult suurim lambakasvataja: siin elas ligi viiendik Eesti lammastest. Foto on illustreeriv. Foto: unsplash.com

Sel nädalal algas iga kümne aasta tagant korraldatav põllumajandusloendus, mis kestab 1. septembrist 15. novembrini. Saaremaalt ootab statistikaamet uuringus osalema üle 900 majapidamise, loendusnimekirjas kokku on üle Eesti pea 11 600 majapidamist.

Eelmise, 2010. aasta põllumajandusloenduse andmetel oli Saaremaa teiste maakondadega võrreldes konkurentsitult suurim lambakasvataja: siin elas ligi viiendik Eesti lammastest. Samuti paistis maakond silma suure püsirohumaa osatähtsuse ning loomade, lindude ja mesilasperedega majapidamiste arvu poolest. Saare maakonnas oli 1041 põllumajanduslikku majapidamist, kus töötas püsivalt 2924 inimest.

Selleks, et teada saada, kuidas Saaremaa põllumajandusel läheb ja mis on kümne aastaga muutunud, kutsub põllumajandusloenduse projektijuht, statistikaameti juhtivanalüütik Eve Valdvee kõiki teavituskirja saanud majapidamisi üles loendusel osalema. 

Mugavam veebis teha

"Esmajoones soovitan osaleda veebiküsitluses, mis leiab aset 1. septembrist 20. septembrini. Veebi kaudu on kõige lihtsam ja mugavam loendusel osaleda, sest nii saab seda teha endale sobival ajal ja sobivas kohas. Nendega, kes ei ole 20. septembriks oma andmeid veebis esitanud, võtab 21. septembrist kuni 15. novembrini ühendust meie telefoniküsitleja," rääkis Valdvee.

Põllumajandusloenduse tulemusena saadakse detailne ülevaade olukorrast põllumajanduses. Loendusel küsitakse kõigilt põhiandmeid majapidamise juhtimise, maakasutuse ja loomade arvu kohta. Osa andmeid (sh tööjõu, muude tulutoovate tegevuste, loomakasvatushoonete ja sõnnikumajanduse andmed) kogutakse ainult vastavasse valikusse sattunud majapidamistelt. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametis registreeritud maade ja loomade, aga ka maa-ameti maakatastri ning töötamise registri töötajate andmed on küsimustikes eeltäidetud ja neid saab vajadusel täpsustada. "Kui registrites on majapidamise andmed olemas, siis on küsimustikku täites juba palju korrektseid andmeid ees ootamas ja täita tuleb ainult puuduv osa," ütles Valdvee.

Uuringu nimekirjas on põllumajanduslikud majapidamised alates väikestest taludest kuni suurettevõteteni, st kõik, kes ületavad Euroopa Liidus kokkulepitud lävendi. Loendusnimekirja koostamisel kasutas statistikaamet erinevate registrite andmeid. Seekord on nimekirjas 910 Saaremaa majapidamist, kellele saadeti loendusel osalemise kohta ka teavituskiri.

Euroopa Liidus kohustuslik

Põllumajandusloendusi korraldatakse ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni FAO koordineerimisel enamikus maailma riikides. Euroopa Liidu riikidele on põllumajandusloenduste korraldamine kohustuslik, sest loenduse andmed on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika aluseks. Samuti on loendusel osalemine loendusnimekirja sattunutele kohustuslik.

Loenduse tulemused avalikustatakse 2021. aastal statistikaameti andmebaasis. Uuringu tulemusel saavad ministeeriumid, Euroopa Liidu institutsioonid, teadusasutused ja põllumajandusettevõtjad vajaliku sisendi, kuidas teha põllumajandusvaldkonnas otsuseid ning mis teemad vajavad rohkem tähelepanu ja rahastust.

Põllumajandusloenduse küsimustiku leiab alates 1. septembrist aadressil estat.stat.ee. Veebikeskkonda saab sisse logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga. Lähemalt saab loenduse kohta lugeda stat.ee/pollumajandusloendus.

Põllumajandusloendust kaasrahastab Euroopa Komisjon.

Märksõnad
Tagasi üles