Olen imetlenud Saksamaa vanu linnu, mis purustati sõja ajal, kuid taastati endisel kujul. Vanad hooned on väärtus, mida tuleb hinnata.
2. oktoobri Saarte Hääles on pikalt juttu Kuressaare turuhoone minevikust ja tulevikust. Samas lehenumbris on avaldatud ka vallavalitsuse plaanid turuhoone osas. Minu arvates kuuluvad need samasse ulmekategooriasse, kuhu jäi turuhoone tagune ala.
Naeruväärne mõte
Suvel külastasin seda kohta korduvalt, kuid mingit tegevust seal ei näinud. Kui mitte arvestada ühte noormeest, kes proovis, kas ümmargune mänguväljak peab tema mersule vastu. Mis puutub nendesse kavatsetavatesse aukudesse, siis võime end külaliste ees naeruväärseks teha ka mõnel muul viisil kui uutmistuhinas kellegi peas tekkinud aukude ülekandmisega ajaloolise hoone seintele ja katusele.
Minul endal oli võimalus turuhoone ja kogu sealse kahe tänava vahelise alaga lähemalt tutvust teha 1953. aastal. Pakkusin 15-aastase poisina ennast asendama haiglas olevat isa, kes töötas tollases remondi- ja ehitusvalitsuses hobusemehena. Minu ülesandeks oli kõikvõimalike ehitusmaterjalide vedu linna objektidele.
“Võime end külaliste ees naeruväärseks teha ka mõnel muul viisil kui uutmistuhinas kellegi peas tekkinud aukude ülekandmisega ajaloolise hoone seintele ja katusele.”
Sellal toimetas kogu kahe tänava vahelisel alal rajooni täitevkomiteele alluv remontkontor (hilisem remondi- ja ehitusvalitsus). Ettevõtte kontor asus tänavaäärses majas. Turuhoone taga olid materjalide laod ja parempoolses osas lubjaaugud. Krundi vasakus servas paiknesid laudadest kuurid, kus hoiti tsementi ja muid materjale. Samal suvel paigutati sinna kuuri ka diiselmootoriga elektrigeneraator, sest elektrijaama Görting ei suutnud kogu linna varustada. Paraku tehti sellega ainult proovikäivitamisi.