Ma ei ole mitte kordagi Sõmeral töötatud aastate jooksul end ohustatuna tundnud. Keegi sealsetest elanikest pole mind kunagi rünnanud.
Olen käinud Sõmera Kodu töötajatest üksi koos 25 kliendiga Hiiumaal. Sel reisil ei põhjustanud kliendid mingeid probleeme.
Vahest pole see praeguses olukorras päris kohane näide, aga hiljuti mõtlesin selle üle, miks ja kuidas hakkasid mu lapsed väikesena hiiri kartma. Kust nad teadsid, et seda väikest halli kasukaga armsat loomakest karta tuleb? Ega nad teadnudki, aga mina olin neile selles osas eeskuju. Mina ju olin see, kes hiiri kartis.
Kardan, et hirmud erivajadustega inimeste ees on just vanematel endil ja nemad peegeldavad oma hirme lastele edasi. Seepärast küsiksingi vanematelt: miks te erivajadustega inimesi kardate? Kas te suudate oma hirme kirjeldada?
Lapsevanem kui eeskuju
Et väärarusaamad kummutada ja hirmud maha võtta, on tarvis jagada selgitusi ning seda tuleb teha pidevalt. Et vanemate kaudu mõistaksid ka lapsed: see on normaalne, et meie seas leidub erilisi inimesi.
Kindlasti on sellist selgitustööd tarvis teha ka koolis, õpilaste hulgas, ja väikestes gruppides.
Kõigepealt aga vajavad selgitustööd just lapsevanemad – nemad on ju kõige esimesed inimesed, kes oma lastele asju seletama peaksid.
Kindlasti on vanemaid, kes erivajadustega inimeste teemal ehk nii hästi rääkida ei oska, kuna neil endil ei pruugi selleks piisavalt teadmisi olla. Nii tulekski kõigepealt koolitada just lapsevanemaid.
Kes siis peaksid olema need, kes vanematele asju selgitavad? Kas või meie, Sõmera Kodu töötajad. Oleme hea meelega nõus tulema, rääkima ja teie küsimustele vastama.