N, 8.12.2022

Kohus: vaheldumisi isa ja emaga elavale lapsele ei pea elatist maksma

Saarte Hääl
Kohus: vaheldumisi isa ja emaga elavale lapsele ei pea elatist maksma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Laps. Foto on illustreeriv.
Laps. Foto on illustreeriv. Foto: unsplash.com

Riigikohus otsustas, et reeglina ei pea vanem lapsele elatist maksma, kui lapsel on vahelduv elukoht ehk ta elab kummagi vanema juures eelduslikult vähemalt 40 protsenti ajast ja mõlemad vanemad osalevad tema elu korraldamisel võrdväärselt.

Kõnealuses kohtuasjas jättis maakohus rahuldamata laste isa vastu esitatud hagi elatise saamiseks, sest suhtluskorra järgi pidid lapsed viibima isa juures poole ajast ja sel ajal sai ta neile tagada kõik vajaliku. Maakohus ei pidanud oluliseks, et ema väitel olid lapsed isaga tegelikult koos vaid 20 protsenti ajast.

Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse ja mõistis isalt elatise osaliselt välja, juhindudes ülalpidamiskohustuse ulatuse määramisel eeskätt sellest, kui palju aega on lapsed tegelikult koos isaga veetnud. Riigikohtu tsiviilkolleegium tühistas ringkonnakohtu otsuse ja saatis asja uueks arutamiseks.

Kolleegium selgitas, et kui lapsel on vahelduv elukoht ja ta viibib kummagi vanema juures olulise osa ajast ehk eelduslikult vähemalt 40 protsenti, siis peavad mõlemad vanemad last eelduslikult vahetult ülal.

Samas pole vahelduva elukoha kindlakstegemisel ainsaks mõõdupuuks täpne aeg, mille vältel laps kummagi vanema juures elab. Lisaks sellele, et laps viibib kummagi vanema juures 40–50 protsenti ajast, tuleb ka muude asjaolude põhjal hinnata, kas lapse vahetu ülalpidamine ja tema eest hoolitsemine jaguneb vanemate vahel enam-vähem võrdselt või on põhiraskus siiski ühel vanemal.

Märksõnad
Tagasi üles