Tegelikult ei ole koroonaviiruse vastu vaktsineerimisel tekkinud elavas klikijärjekorras, nagu Äripäeva juhtkiri seda nimetas, mitte midagi nutikat. Isegi siis, kui selle taga juhtub olema nutikas algoritm. Kahjuks oleme alandavaid kiiruse peale tegutsemist nõudvaid asju varemgi näinud – mitmed püügiload ja toetused näiteks. See on probleem, sest kodanikud on ju võrdsed.
Järjekorrad on lihtsalt olemuslikult ebameeldivad. Sest järjekorrad algavad puudusest, olukorrast, kus nõudmine ületab püsivalt pakkumist. Defitsiidist. Seega peame alati küsima, mis tekitab defitsiiti, eriti kui see tekib vabas ühiskonnas. Turumajanduses kirjeldatakse seda väärnähtust mõistega “turutõrge”.
Nõukogude Liit oli autoritaarse režiimina algusest lõpuni üks suur tõrge. Toidu- ja tarbekaupade pidev puudumine tekitas omamoodi satiirilise kultuurikihi, millest üks osa oli ka poesabakultuur. Kui iseseisvuse taastudes sabad ära kadusid, tundsid mõnedki vanemad inimesed sellest sotsiaalsest fenomenist omakorda puudust.
Ühte suhtlemise kohta korraga polnud, isegi kui omavahelise jutu peamine aines oli võib-olla sellesama järjekorra ja seda põhjustava defitsiidi kriitika. Elu paradoksid.
Vabas ühiskonnas tekib defitsiit sageli siis, kui mõnda uut, eluliselt vajalikku toodet pole jõutud veel piisavalt toota. Probleemi võib põhjustada ka konkurentsi puudumine sektoris, monopolide võim. Mõnikord tekitatakse defitsiit ka kunstlikult, kommertslikel ja turunduslikel eesmärkidel. Näiteks tavatses “Tähtede sõja” filmisarja looja George Lucas tuua uue osa välja mõnes väiksemas kinoteatris, mis tekitas fännide võidujooksu.