Saada vihje

Kuressaare haigla Hoidke end salakavala kuumakahjustuse eest!

Copy
Palavate ilmadega peavad vanemad väikelastel silma hoolega peal hoidma, et nood kuumarabandust ei saaks.
Palavate ilmadega peavad vanemad väikelastel silma hoolega peal hoidma, et nood kuumarabandust ei saaks. Foto: Sille Annuk

Head inimesed! Kuressaare haiglast on juba läbi käinud kuuma ilma tõttu kannatada saanud väikelapsed ja krooniliste haigustega patsiendid. Kuna prognooside järgi ootab ka sel nädalal ees paras põrgukuumus, paneb Kuressaare haigla Saaremaa elanikele ja külastajatele südamele jälgida hoolikalt enda ja oma lähedaste tervist!

Salakaval kuumarabandus?

Kuumakahjustusel on mitu erinevat ja salakavalat nägu. Lapsevanemad, palun pöörake tähelepanu sellele, et tundide viisi rannaliival ja vees lustivad lapsed kannaksid peakatet! Sama kehtib ka pikemate jalutuskäikude puhul, kui päike lagipähe paistab.

Kuigi päikese käes võib tekkida soov end rannaliivale patsakile visata ning silmad katta, tuleb lastel kogu aeg silm peal hoida, sest ka kõige osavamad väikesed tuukrid pole õnnetuste eest kaitstud. Idee: võtke randa kas või vihmavari kaasa, et vahepeal varju alla pugeda, kui selleks muud võimalust läheduses ei ole.

Mitte mingil juhul ei tohi lapsi ning loomi jätta seisvasse autosse, kus temperatuur väga kiirelt saunaks kerkib! Samuti ei tohi mingil juhul katta vankreid tekkide või saunalinadega, sest vankris tõuseb temperatuur ülimalt kiirelt ning paneb beebi ohtu.

Kuumarabandus võib viia eluohtliku ajuturse tekkeni. Kuumarabanduse nähtude ilmnemisel tuleb kohe anda esmaabi. Haigusnähtude püsimisel tuleks kutsuda kiirabi (112) või pöörduda Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonda.

Kuumarabandus on kehatemperatuuri regulatsiooni häire, mille tagajärjel tõuseb kehatemperatuur eluohtlikult kõrgele – üle 42 kraadi. Selle haigusseisundi korral ei suuda organism enda sees tekkivat soojushulka ära anda, higistamine lakkab ja nahk on kuiv.

Kuumarabandusest on eriti ohustatud lapsed ja kroonilisi südame- või kopsuhaigusi põdevad vanemad inimesed. Samuti võib kuumarabandust soodustada liigne kehakaal ning vedelikupuudus organismis.

Seetõttu on soovitatav enne kontserdile või muule üritustele minekut:

  • Kaitsta end päikesepõletuste eest. Päeval püsida varjus või jahedamas kohas ning kanda laiema äärega mütsi ja päikeseprille. Nahka kaitsta päikesekreemiga. Päikesekreeme võib päeva jooksul nahale kanda korduvalt.
  • Riietuda ilmale vastavalt, kanda vabalt õhku läbi laskvat kerget riietust.
  • Väga oluline on, et kontserdile või üritusele minnakse väljapuhanuna.
  • Tarbida kogu päeva jooksul rohkelt vedelikke, parim on puhas ja jahe vesi.
  • Vältida alkoholi tarbimist.
  • Vältida rikkalikku kuuma toidu söömist.
  • Kroonilistel südamehaigetel võtta kaasa vajalikud ravimid.

Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla kõrge kehatemperatuur, üle 39 kraadi (see on peamine sümptom); tuikav peavalu ja peapööritus; nõrkushood; värisemine; iiveldus ja oksendamine; punetav, kuum ja kuiv nahk; pulsisageduse kiirenemine (pulsisagedus võib tõusta kuni 160–180 löögini minutis); kiirenenud hingamine ja hingeldus; muutunud meelteseisund või käitumine – segasus, ärevus, muutunud kõne, ärrituvus, loidus; teadvusekaotus; krambid (1–3 minutit kestev valulik kramp koormatud lihasrühmas).

Kutsuge kohe kiirabi

Kuumarabanduse sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi (112), abi saabumiseni tuleks kuumarabanduse ohvrit kiiresti aidata järgmiste võtetega. Viige kannatanu jahedamasse ja varjulisse kohta ning asetage kergelt tõstetud pea ja ülakehaga lamama. Eemaldage üleliigsed riided. Jahutage kannatanut - kastke külma või jaheda veega või lehvitage tuult. Laubale, kuklasse, kätele ning jalgadele ja kubemele asetage võimalusel külmad mähised, jääkotid ning andke juua külma vett väikeste lonksude haaval.

Kannatanut tuleb kraadida iga 10 minuti järel ja püüda hoida kehatemperatuuri alla 38 kraadi. Kuumakrampide korral andke juua külma kergelt soolast gaseerimata vett (näiteks Värskat). Teadvuskaotuse korral on kannatanu vaja keerata püsivasse küliliasendisse.

Tagasi üles