Kuna Kuressaarde liikuda on põgenikel keeruline, korraldab vald infopunkti töö kohapeal. Lisaks valla infopunkti töötajatele tulevad rääkima sotsiaalkindlustusameti, politsei ja arstiabi spetsialistid. Valla infoliikumist koordineerivad Helle Kahm ja Gunnar Havi.
Nädalaga oleme elamiseks korda seadnud ühe maja, kuhu saame majutada kuni 70 inimest.
Esmaspäevase seisuga on meie juures neli peret, kokku viis täiskasvanut ja kümme last. Esmapilgul võib tunduda, et seda on vähe ning tekib küsimus, miks me järgmiste majade kordaseadmise nimel nii palju vaeva näeme?
“Usun tõesti, et koos suudame Ukraina sõjapõgenikele järgmiste kuude jooksul pakkuda soojust ja tuge, mida nad vajavad.”
Vaadates kurbusega Ukrainas toimuvat, peame olema valmis, et järgnevate kuude jooksul peavad veel paljud Ukraina inimesed oma kodu maha jätma. Tahame olla valmis, et nad saaksid Sõmeral veidi hinge tõmmata, kuni leiavad endale Eestis elamiskoha ja töö.
Töö kohalikele ja põgenikele
Mida rohkem maju saame kasutusele võtta, seda enam vajame ka tööjõudu. Oleme arvestanud, et põgenike toetamiseks ja info andmiseks on ööpäevaringselt olemas kohalikud inimesed, keda on põgenike lisandudes juurde vaja.
Meie järgmine suurem väljakutse on köögiruumide töökorda seadmine, et saaksime kohapeal hakata süüa tegema. Seni, kuni köök pole veel avatud, tuuakse toitu vabatahtlike transpordi-
abiga Kuressaarest, kus lahke abikäe on pakkunud Saaremaa Valss.
Meilt on küsitud, miks Ukraina inimesed ise süüa teha ei saa. Oleme kindlad, et iga Ukraina pere oskab ja soovib endale ise süüa teha, paraku on Sõmera majutuskeskuses üks suur köök, ei ole ruumi ega võimalust ehitada majadesse kümneid väikseid kööke. Tulevikus saame Ukraina peredele pakkuda võimalust suurköögis töötada, kuid alustuseks otsime kööki peakokka, kellega koos köögile uuesti elu sisse puhuda.