KALLE LAANET Peame olema alati valmis kõige ohtlikumaks stsenaariumiks

Kalle Laanet.
Kalle Laanet. Foto: Ints Kalnins

Kuid samas tegema kõik, et vältida selle juhtumist, ütles kaitseminister Kalle Laanet ühendekspeditsiooniväe (Joint Expeditionary Force) riikide kaitseministrite kohtumisel Oslos.

Ministrid kohtusid, et arutada Ukrainas toimuva sõja mõju Euroopa julgeolekule ja võimalusi tugevdada regiooni julgeolekut koostöös NATO-ga. Toimunud lauaõppusel arutati JEF-i rolli Läänemerel ja Kaug-Põhjas kriisi- ja konfliktiolukordades.

„Ühendekspeditsiooniväe ülesanne on täiendada kiirelt ja paindlikult NATO võimekust kriiside ja konfliktide korral, seda eriti enda fookusaladel,“ ütles kaitseminister Kalle Laanet kohtumisel.

„Venemaa Föderatsiooni agressioonis Ukraina vastu on Ühendekspeditsiooniväel võimalik Ukrainat toetada erinevates valdkondades, muuhulgas humanitaarabi ja väljaõppe pakkumisega või ka infovaldkonnas. Arutati erinevaid variante,“ lisas Laanet.

Koalitsiooni kaitseministrid tervitasid Soome ja Rootsi otsust astuda NATO liikmeks ning otsustasid hoogustada JEF tegevusi regioonis nende NATO-liikmelisuse taotlemise teekonna vältel. JEF sõjaliste tegevuste paketi maal, merel ja õhus leppisid kaitseministrid kokku oma eelmisel kohtumisel veebruaris.

„Me peame olema alati valmis kõige ohtlikumaks stsenaariumiks ning tegema kõik, et vältida selle juhtumist. Oluline on ühiselt jagatud olukorrapilt ja läbiharjutatud plaanid, mis aitavad meil suurendada valmisolekut kiireks reageerimiseks,“ sõnas kaitseminister Kalle Laanet.

Ühendekspeditsioonivägi on Ühendkuningriigi poolt algatatud ja juhitav koalitsioon, kuhu lisaks kuuluvad Eesti, Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ning Island.

Koalitsiooni fookusalad on Läänemere piirkond, Kaug-Põhi ja Põhja-Atlandi piirkond. Ühendekspeditsiooniväe aktiveerimisel tagab Ühendkuningriik vajaminevad juhtimis- ja väeelemendid, mida liikmesriigid täiendavad oma võimetega.

Tagasi üles