Samas kui püsikulud eluasemele ei olene väga palju pere suurusest, siis hädavajalikule söögile ja riietele kuluvad summad suurenevad korrelatsioonis pereliikmete arvuga. Jah, lapsi ei saada toetuste nimel, kuid normaalset elatustaset soovivad ikkagi kõik. Tööandja ei maksa ju mulle sellepärast neli korda rohkem palka, et mul neli last on. Siiski on mõni haruldane tööandja, nagu näiteks Baltic Workboats, kes maksab kolme ja enama lapse puhul igakuist palgalisa.
Ma saan aru, et pered, kus kasvab üks või kaks last, tundsid end peretoetuste tõstmise debati ajal kõrvalejäetuna või et nende lapsed on vähem väärtuslikud. Aga peretoetuste tõstmisega andis riik oma kodanikele märku, et kui sa oled valmis kolmanda lapse sünniks, siis me toetame sind, me oleme sinu jaoks olemas.
Ma täitsin oma kodanikukohust ja käisin valimas ning valisin erakonna, mis nüüd sellised koalitsioonikokkulepped on sõlminud. Ma olen ausalt pettunud. Sest seesama valitsus võttis vaid mõned kuud tagasi vastu peretoetuste seaduse, mis nüüd n-ö tagasi pööratakse. Ja mitte ainult.
Lisaks võetakse ära tulumaksuvabastus laste pealt, mis oli paljudele lastega peredele oluliseks rahasüstiks.
Petitsioon kolme sooviga
Eesti lasterikaste perede liit on algatanud rahvaalgatus.ee lehel petitsiooni, millega palutakse riigikogul mitte vastu võtta seaduseelnõud, mis on koostatud ülimalt kiirustades ning osapoolte ja ekspertidega konsulteerimata ning mis paneks lastega pered väga keerulisse olukorda. Petitsiooniga antakse edasi kolm soovi.
Esiteks peatada plaan kärpida suurperede kui ühe haavatavama sihtgrupi toetust, nii et tänane peretoetuse määr jääks kehtima. Teiseks säilitada tänane perehüvitiste süsteem – kehtiva suurperede toetuse indekseerimise ja sujuva vähendamisega, ning lisaks indek-
seeriks ka lastetoetused (sh pere esimesele ja teisele lapsele ning üksikvanemate lastele).
Kolmandaks säilitada tulumaksuvabastus alates teisest lapsest ning taastada tulumaksuvabastus ka esimese lapse eest. Kui toetad neid mõtteid, siis anna ka sina petitsioonile oma allkiri.