Skip to footer
Saada vihje

Kuressaare linnuses avaneb tuleval nädalal teatrinukkude võlumaailm

Rändnäitus

Alates neljapäevast, 18. aprillist on Kuressaare linnusmuuseumis avatud Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm”, mis tutvustab eri liiki teatrinukke ja kutsub ka nendega mängima.

Eesti Noorsooteatri juurde kuuluv Nukuteatrimuuseum, mis asub Tallinna vanalinnas, on koduks üle kaheksasajale kunagi laval üles astunud teatrinukule.

Sarnaselt Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonile pakub ka rändnäitus teadmisi ajaloost, võimalust ise teatrinukkudega mängimisega kätt proovida ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.

Nukuteatrimuuseumi juhataja ja näituse projektijuhi Iti Niinemetsa sõnul on 2023. aasta märtsis avatud ja sestpeale Eesti eri paigus peatunud näitus vastu võetud väga hästi.

„Esimene küsimus on alati see, et kas tõesti võib näitusel olevaid teatrinukke katsuda. Seega kõige rohkem rõõmu on loomulikult sellest, et näitusel saab ise teatrinukkudega mängida,” rääkis Niinemets.

„Suurt lõbu pakub sirmiga laval teatrinukkudega mängimine, sest seal on nii keerulisemaid varrasnukke kui ka üsna lihtsasti käsitsetavaid loomanukke, kes kõik üheskoos lavale saavad astuda,” lisas kuraator, kelle sõnul on näitusekülastajate jaoks sageli üllatav, kui palju võib kaaluda üks teatrinukk.

Rändnäitus tutvustab levinumaid nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ja marionette –, mida esindavad näited Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest.

Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud rändnäituse jaoks Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukke seitsmest erinevast kümnendist ning nukuvalik peegeldab teatri endisi ning praegusi kunstilisi juhte ja peakunstnikke.

„Teatrinukkude võlumaailm” jääb Kuressaares avatuks kuni käesoleva aasta 27. oktoobrini.

Rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm”

Lastele, noortele ja täiskasvanutele. Kuraator Gerli Mägi, projektijuht Iti Niinemets, näituse kujundus ja teostus Loovagentuur PULT, toimetaja Helena Läks, brošüüri kujundus Helmi-Elfriede Arrak, tõlked Liisa Luhakivi ja Rukkilille Tõlkebüroo, nukkude koopiad valmistasid Andres Josing, Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid, Urmas Soosalu; nukkude graafilised joonistused Laura Linna.

Kommentaarid
Tagasi üles