Tagaranna kirjanduspäev ühendab moe ja kirjanduse

Laura Jõgar
, Saarte Hääle suvereporter
Copy
Tagaranna kirjanduspäev 2021. aastal.
Tagaranna kirjanduspäev 2021. aastal. Foto: Katrin Pauts

6. Tagaranna kirjanduspäev keskendub moele ja kirjandusele. Sellest käis Kadi raadio saates "Keskpäev" rääkimas Julia Laffranque.

13. juulil toimuval Tagaranna kirjanduspäeval Tagaranna külas Kipri talus etendatakse Maimu Bergi näidendit “Libamood”. Seda lavastavad Raivo Adlas ja Piret Kuub ning laval astuvad üles Harald Tõru ja Toivo Prostang Taritu teatrist, Piret Hiie-Kivi Kuressaarest, Piret Tatar, Piret Kuub, Raivo Adlas ja perekond Laffranque.

Etendusele järgneb Kuressaare ametikooli õpilaste moedemonstratsioon kirjanduslikel teemadel. Moedemonstratsiooni korraldavad keraamik Maila Juns-Veldre, kaasjuhendajad on Merit Karise ja Piret Paomees. Moekunstnikud-stilistid on KSK-22 ehk Kaia Roots, Stiina Tšedreki, Liane Finer, Liisa Lehtla, Relika Valvas, Grete Saar, Eliise Jõepera, Kristi Keel ja Marit Tisler. Modellidena esinevad lisaks Julia Laffranque’ile ja tema pereliikmetele Elaire Kirt, Maarja Tammemägi, Merike Rääk, Marissa Kaarin Kaasik ja Gabriele Ader. Moeetendust juhib Adam Tamjärv. Kostüümid on valmistatud taaskasutatud materjalidest ja spetsiaalselt selleks päevaks. Etendusel kujutatakse Eesti kirjanduslikke tegelasi.

Miks panna kokku kirjandus ja mood?

Osa kirjanikke on olnud suured moehuvilised. Oskar Wilde näiteks toimetas pikka aega ka moeajakirja.

Laffranque’ile meeldib väga mõte, et mood on küll muutuv, aga stiil jääb – kui sa oled stiilne, oled alati moes. Ta lisas, et ilmselt on ka kirjandusega nii.

Kirjanduspäeval esinevad kirjanikud Olavi Ruitlane, Aapo Ilves koos Eepilise Kirjaveaneitsiga, Kadri Kõusaar, Tiia Toomet, Imbi Paju, Brita Juske ja Pille Kannisto.

Musitseerivad Priit Pedajas ja Joosep Berens.

Avatud on ka Kerli Tamjärve maali- ja Mall Kivimaa keraamika näitus.

Saarlased saavad proovile panna ka oma võro keele oskuse – ansambel Ütsiotsõ kontserdil, kus astuvad lavale Urmas Kalla, Andreas Kalkun, Lauri Sommer ja Kaspar Kolk.

Lisaks tutvustab kirjastus Ilmamaa Tagaranna kirjanduspäeval Saaremaaga seotud teoseid.

Kirjanduspäevale eelneb Kuressaares kirjanduslik õhtu – Thule kinos saab kell 18 vaadata Olavi Ruitlase samanimelise teose järgi tehtud filmi “Vee peal”. Kirjanik räägib seal ka filmi valmimisest.

Tagaranna kirjanduspäev algab 13. juuli kell 12 ja kestab päikeseloojanguni.

Sissepääs on prii, lõunapausi hõrgutised on tasu eest.

Tagasi üles