Millega tegeleb Saarte Energiaagentuur?

Copy
Asutajate koosolek Sõrus
Asutajate koosolek Sõrus Foto: SEA

Tegevust alustab MTÜ Saarte Energiaagentuur (SEA), mille eesmärk on muuta energiakasutus saartel säästvamaks, rahakoti- ning keskkonnasõbralikumaks ja toetada saarte majandust uute nutikate energialahendustega.

SEA on sotsiaalne ettevõte, mis aitab kohalikel omavalitsustel, kogukondadel ja ettevõtetel ellu viia projekte, mis on suunatud säästvamale energiakasutusele ja -tootmisele ning süsiniku jalajälje vähendamisele.

SEA asutati Saaremaa, Hiiumaa, Muhu, Vormsi ja Kihnu saarte omavalitsuste, Saaremaa ja Hiiumaa Ettevõtjate Liidu, Saare Arenduskeskuse ning Tallinna Tehnikaülikooli poolt.

„Energiateemadega seotud probleemid ja kitsaskohad saartel on võrdlemisi sarnased, kuid väljakutsed ja võimalused on erinevad. Agentuur aitab läbi nõustamisteenuste pakkumise ettevõtetel, omavalitsustel, kogukondadel ja ühistutel kitsaskohtadest üle saada, leida vajalikke tehnilisi lahendusi ning kaasata projektidesse kapitali. Kõik soovijad on oodatud abi ja nõu saamiseks pöörduma SEA spetsilistide poole,” ütles SEA juhataja Sulev Alajõe.

Omavalitsused saavad SEA-lt tuge avalike hoonete renoveerimiseks, kaugkütte uuendamiseks, transpordi fossiilivabaks muutmiseks, taastuvenergia projektide elluviimiseks, investeeringute kaasamiseks ning teavitusürituste ja koolituste korraldamiseks.

Ettevõtteid aidatakse ressursitõhususe planeerimisel, sõidukipargi heitevabastuse ning taastuvenergia projektides. Kogukondadel aidatakse moodustada energiaühistuid ning nõustatakse kortermajade renoveerimisel. Koolide lõpuklassidele töötatakse välja koolitusprogramm.

„Et olla kursis kaasaegsete energiavaldkonna arendustega, teeme koostööd õppe- ja teadusasutustega ning Euroopa Energiaagentuuride Liidu Fedarenga. Lisaks osaleme ka Euroopa saarte „Läänemere energiasaared” taastuvenergia programmis,” lisas Alajõe.

SEA on Tartu Regiooni Energiaagentuuri (TREA) järel teine regionaalne energiaagentuur Eestis. SEA ja TREA tööpõhimõtted on sarnased, kuid SEA juhindub oma töös saarte spetsiifikast, kus on palju hajaasustust ning elektrivarustus mandriga võrreldes viletsam. Taastuvenergia potentsiaali tõttu tuleb pöörata palju enam tähelepanu lokaalsele energiatootmisele.

SEA tegevusi rahastatakse Euroopa Liidu Life programmist, asutajate poolt ning läbi erinevate teenuste pakkumise.

Tagasi üles