Esimest poolaastat kokku võttes võib tõdeda, et eelmise aastaga võrreldes on külastajate arv olnud stabiilne ja tänu välisturistide arvu kasvule oleme väikeses tõusus. Kuue kuuga on meie maakonda külastanud ligi 50 000 külalist Eestist ja ligi 19 000 külalist välisriikidest, kokku 68 453 inimest.
Statistilistes andmetes kajastuvate külastajate arv on kuue kuuga kasvanud 1889 inimese võrra ehk möödunud aastaga võrreldes on kasv ligikaudu kolm protsenti. 2024. a kuue kuu kokkuvõte ületab varasemat suurimat, 2019. aasta ööbijate arvu 291 inimese võrra.
Statistiliste andmete edastamise kohustus on vähemalt viie voodikohaga majutuskohal ja enamik külaliskorteritest, puhkemajadest ja muudest väiksematest kohtadest külaliste andmeid edastama ei pea. Samas on just sedalaadi majutuskohad need, mida meie maakonnas hulgaliselt lisandub ja mida usinalt kasutatakse. Lisaks ei kajastu statistikas inimesed, kes valivad ööbimiskohaks telgi, matkaauto, RMK puhkekoha või saavad ulualust oma sugulaste-tuttavate juures.
Saare maakond on selles osas erilises seisus, et saame teha järeldusi külaliste osas ka parvlaevade statistika põhjal, mille numbrid esimesel poolaastal näitavad samuti kasvutrendi. Eriti saame rõõmustada märtsi, mai ja juunikuu üle, mil reisijate numbrid tegid absoluutse külastajate rekordi.
Kohanemine muutustega
Lennustatistika näitab juunis ja juulis võrreldes eelmise aastaga väikest miinust. Poole aasta reisijate arv on siiski 562 reisijat rohkem, võrreldes 2023. aastaga. Kas väikeses kukkumises mängib rolli juunikuust veidi kerkinud piletihind?
Esimese poolaasta trende jälgides võib tõdeda, et muutunud on meie külaliste reisieelistused ja turismiettevõtjad on pidanud kohanema muutuvate oludega. Eriti märgatav on see siseturismis, kus paljud eestimaalased on leidnud tee Saaremaale, aga eelistavad puhkust maapiirkonnas liikudes. Üha enam näeme me saarel liikumas inimesi jalgratastel ja matkaautodega. Kuressaare turismiinfokeskuses tuleb päeva jooksul korduvalt anda nõu ja infot sobilike telkimiskohtade osas.