Vastab Pärnu notar Anu Raid:
Kinkimine tähendab kingitud varast loobumist peale kinkelepingu sõlmimist. Alati on oht, et suhted muutuvad ja aja jooksul tekivad tülid. Kingitust tagasi nõuda on aga väga keeruline, kuigi seadus on selleks võimalused andnud.
Kinkelepingu saab tühistada ehk sellest taganeda, kui kingisaaja on oma käitumisega näidanud kinkija või tema lähedase inimese vastu üles jämedat tänamatust. Jäme tänamatus on kohtupraktika kohaselt eetiline kategooria, mida tuleb igakordselt hinnata asjaolude pinnalt. Jäme tänamatus on üheselt selge vaid olukorras, kus kingisaaja on kinkija või tema lähedase vastu pannud toime süüteo, eelkõige isikuvastase kuriteo ( näit peksmine). Teistel juhtudel tuleb hinnata, kas kingisaaja tegevus on kooskõlas ühiskonnas aktsepteeritud käitumisnormidega või mitte.
Samas on kohtupraktikas leitud, et ebaviisakas väljenduslaad, negatiivsed sõnad ja hääle tõstmine, sh igasugune kingisaaja käitumine, mis ei ole kinkijale meelepärane, sh ebaviisakate väljendite kasutamine kinkija suhtes, ei ole käsitletav jämeda tänamatusena. Seega ei saa jämedaks tänamatuseks pidada harilikust mõnevõrra pingelisemat, emotsionaalsemat või närvilisemat suhtlemisstiili.
Juhul kui kinkelepinguga on kinkija kasuks kingitud asjale seatud ka isiklik kasutusõigus ehk rahvakeeles öeldult elamisõigus kuni surmani, võib jämeda tänamatusena kvalifitseerida näiteks lukkude ära vahetamine, mitte koju sisse laskmine jm sarnane.
Teise alusena saab kinkelepingust taganeda siis, kui kinkija ei suuda kinke järel enam ennast (või isikut, kelle suhtes tal on ülalpidamiskohustus) ülal pidada. Näiteks kingib vanainimene ära enda kodu ilma, et tal oleks teist elamispinda või rahalisi vahendeid hooldekodu eest maksta.