Mõiste, mida raske mõista
Kogukonnast rääkimise teeb keeruliseks see, et seda mõistet tajutakse üpris erinevalt. On neid, kelle meelest ongi kogukonnad ainult maapiirkondades, aga neidki, kelle meelest Kuressaare või koguni Saaremaa on üks suur kogukond. Nii juhtuski, et kui juuli lõpus toimunud ümarlaual küsitluse tulemusi tutvustasin, ütles üks lugupeetud kuressaarlane, et tegelikult on ikkagi raske aru saada, millest me täpselt räägime.
Levinud käsitluse järgi iseloomustab kogukondi omavaheline suhtlemine ja vastastikune seotuse tunne, seega kogukonnas inimesed tunnevad üksteist ja vajadusel ka abistavad üksteist. Üsna sarnase kirjelduse leidsin 1943. aasta Meie Maast, kus räägitakse kogukonnast kui ühiste huvidega tervikust, mille liikmete vahel valitseb “nagu vastastikune abistamiskohustus”. Kogukond on olemuselt lihtne ja igapäevane – võib-olla koguni nii loomulik, et sellele ei peagi mõtlema.
Samas leian, et kogukonna mõistega käiakse üsna uljalt ringi, sest see sobib justkui igale poole. Näiteks on Saaremaa vallas kolm kogukonnakogu – Kaarma, Kärla ja Lümanda – ja ühtsele osavallakogude süsteemile üleminek toob kaasa volikogu otsuse eelnõu, millega need kolm kogukonda likvideeritakse. Päriselus ei saa kogukonda muidugi keegi likvideerida, nii nagu seda ei saa ka otsuse või käsu korras moodustada. Ometi on see näide, kuidas kogukonna mõiste võib panna kokkuvõttes õlgu kehitama, sest selle sõna tähendus on lihtsalt sedavõrd kirjuks aetud.
Mis vajab enim tähelepanu?