Ajalehetoimetuseni jõuab ikka ja jälle vihjeid laste ja noorte vaimse tervise probleemidest, mis eriti viimastel aastatel on tugevalt mõjutatud sotsiaalmeediast ehk somest. Kuna internet ja sotsiaalmeedia on igapäevaelu lahutamatu osa, ei ole tegelikult enam võimalik eristada veebiga seonduvaid juhtumeid füüsilises keskkonnas toimuvast.
JUHTKIRI ⟩ Some tume pool
Mõistagi on sotsiaalmeediaplatvormide, nagu TikTok, Snapchat jne mõju noorte käitumisele ajas märgatavalt kasvanud. Sotsiaalmeedia vahendusel hoitakse lähedasi oma elu ja tegemistega kursis, kuid vahel jagatakse igapäevaelu seikasid, pilte ja videoid laiemalt, mõtlemata sellele, kelleni need reaalselt jõuda võivad.
Ka lapsed saavad nutitelefoni ja pääsu internetti üha varem, mis nii heas kui paraku ka halvas mõttes annab neile kohe ligipääsu kogu maailmas toimuvale, sealhulgas ka elu tumedale poolele. Tagajärjeks võib olla nii väljapressimine, ähvardades privaatsete andmete avaldamisega, kui ka andmete kasutamine kelmide poolt, kes saavad nende abil teise inimesena esineda ja pettusi toime panna.
Kahjuks toimub TikTokis, Snapchatis ning teistes laste ja noorte kasutatavates rakendustes ka palju küberkiusu, narkoäri ja ka kambaviisilist enesevigastamist.
Pole mõtet ennast petta ja arvata, et see kõik on meist kaugel. Ei, see kõik toimub ka Saaremaal, meie endi lastega, kes ammuilma ülemaailmsed trendid omaks võtnud. Ja tunnistagem, et sotsiaalmeedia kasutamisest loobuda on pea võimatu, mistõttu on vaja keskenduda just sellele, et mõista sotsiaalmeedia kasutamisega kaasnevaid riske.