Saada vihje

Kas tõesti on parem vähist mitte teada?

Copy
Vähirakud
Vähirakud Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituudi andmed möödunud aasta kohta näitavad, et Saare maakonnas jätab kümnest vähi sõeluuringule kutsutud inimesest kolm-neli sinna minemata. Vaatamata sellele, et uuring on kutse saanutele tasuta – ka siis, kui inimesel pole ravikindlustust.

Jah, saarlased on emakakaelavähi sõeluuringul osalemise määra poolest endiselt Eesti esimesed, rinnavähi sõeluuringul osalemise protsendi poolest aga enam mitte – hiidlased on usinamad. Aastaga on maakonnas aga langenud nii mammograafias kui ka emakakaelavähi sõeluuringul osalenute määr, mis on muret tekitav.

Jämesooleuuringu sõeluuringus osalema on saarlased kõige innukamad ning vähemalt selle uuringu osalusmäär on aastaga kasvanud – nii meeste kui ka naiste hulgas.

Paraku näitab saarlaste mullune osalusprotsent 63,9 seda, et kümnest inimesest neli loobus uuringust.

Mõnikord võib tõesti näida mõttekam teeselda, et võimalikku probleemi ei ole – ja kui ongi, siis küllap see laheneb iseenesest. Oma tervise osas seda siiski teha ei tasu.

Vähk on salakaval elukas, mis algfaasis endast märku ei anna ning kui andma hakkab, on asjalood juba halvasti. Seepärast on oluline, et kasvaja avastataks võimalikult varakult.

Seega – kui kutse saate, minge kindlasti uuringule. Varakult avastatud vähk on ravitav.

Tagasi üles