:format(webp)/nginx/o/2022/08/19/14770862t1hbddc.jpg)
Esmaspäeval Tallinna Ülikooli teadusraamatukogus toimunud muinsuskaitsekuu pidulikul avamisel tunnustati Saaremaa muuseumi endist juhti Endel Püüat Eesti muinsuskaitse seltsi teeneteristiga.
Kõrge tunnustus tuli Püüale pikaaegse töö eest Saaremaa kultuuripärandi hoidmisel ja tutvustmisel.
Autasustamislehel on kirjas: "Sinu ülisuure, aastakümneid kestnud viljaka töö eest kultuuri- ja muinsusobjektide uurimisel, hoidmisel ja tutvustamisel.".
Seltsi kõrgeim aumärk antakse Endel Püüale üle juuni alguses Kuressaare piiskopilinnuses asetleidval "Saaremaa muuseumi kaheaastaraamatu" esitlusel.
Seltsi tänukirja pälvis Muhu muuseum aktiivse tegevuse eest Vabadussõja kangelaste haudade tähistamisel ja mälestuse jäädvustamisel Muhu saarel. Tänukirja võttis vastu muuseumi teadur Eda Maripuu.
1997. aastal asutas Eesti muinsuskaitse selts Karuteene medali, mis antakse inimesele või organisatsioonile, kes Eesti avalikkuse arvates on tekitanud suurt kahju Eesti kultuuripärandile, ajaloolistele traditsioonidele või institutsioonidele.
/nginx/o/2025/04/23/16794311t1h006a.jpg)
Ka tänavu esitati muinsuskaitse seltsi juhatusele mitmeid ettepanekuid. Märgitud oli ka muinsuskaitseameti Saaremaa osakonda – ükskõikse suhtumise eest saare arhitektuuripärandi laguneda laskmisel, kui samal ajal on nad andnud suure panuse võitluses punasammaste säilitamise eest Saare- ja Muhumaal.
Karuteene medali pälvisid siiski Tallinna vanalinnas Uus tänav 9 asuva vanima puithoone omanikud.
Muinsuskaitsekuu algas rahvusvahelisel muinsuskaitsepäeval 18. aprillil ja kestab kuni rahvusvahelise muuseumipäevani 18. mail.
Muinsuskaitsekuu eesmärk on ajaloo- ja kultuuripärand inimestele lähemale tuua. Kõik on oodatud Eesti eri paigus toimuvatele heakorratalgutele mälestistel ja kultuuriloolistes paikades, praktilistesse töötubadesse, ringkäikudele ja ekskursioonidele, muinsuskaitse seminaridele ja konverentsidele, osa võtma avalikest aruteludest, vaatama näitusi.
Erinevaid ettevõtmisi viivad läbi oma ala parimad asjatundjad – muinsuskaitsjad ja ajaloolased. Talgujuhid jagavad teadmisi ja põnevaid lugusid korrastatava paiga ajaloost ja tähtsusest. Muinsuskaitsekuu ettevõtmistesse panustavad lisaks muinsuskaitse seltsile mitmed teised kodanikuühendused, seltsid, koolid, omavalitsused, kogudused ja muuseumid.