Saada vihje

Hiite kuvavõistlus kutsub looduslikke pühapaiku jäädvustama

Hiite Maja SA 2025 kuvavõistluse plakat.
Hiite Maja SA 2025 kuvavõistluse plakat. Foto: Hiis.ee

Algab 18. rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja lühivideoid Eesti ja teiste maade looduslikest pühapaikadest. Võistlus keskendub soome-ugri rahvaste pärandile ning toimub eesti, soome ja vene keeles, vahendab Hiite Maja SA.

Kuvavõistluse peaauhind on 1000, hõimurahvaste auhind 300, Soome auhind 300 ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, Harjumaa jm eriauhinnad.

Jäädvustamist väärib pühapaikade loodus ja nendega seotud inimtegevuse head ja halvad küljed. Võistluse eesmärk on dokumenteerida ja väärtustada põliste pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, innustada inimesi pühapaikadega tutvuma ja neid hoidma.

Ajalooline looduslik pühapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pühaks pidanud juba meie esivanemad. Pühapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakülade titekivid, liukivid ning tervenduspaigad. Paljud põlised pühapaigad on tänaseni elavas kasutuses.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade üleslaadimine võistluse veebilehel: www.hiis.ee

Eesti Vabariik liitus 2008. a Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) otsusega tunnistada looduslikud pühapaigad inimkonna vanimateks looduskaitsealadeks, mida tuleb ka edaspidi hallata põliseid tavasid järgides. Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pühapaika, millest ca 2000 on kantud kaardile. Tuntuimad pühapaigad on Otepää Pühajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pühajärv, Panga pank, Kuremäe Hiiemägi, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm jt. Rohkem pühapaiku leiab Looduslike pühapaikade kaardilt.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldajad: Taivaannaula (Soome auhind), Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv (Pärimuse auhind) ja Võro Instituut (Vana-Võromaa auhind).

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Fenno Ugria, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Viru Instituut, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Hiiepaik, Põline Pere, LüüTürr, SA Läänemaa Põlisrahvas, OÜ Mana Mind, MTÜ Eesti Rookoondis, Rukkimaania pagariäri, Viru Folk ja Käbliku Pruulikoda.

Kommentaarid
Tagasi üles