JUHTKIRI: Küberkurjam varitseb

FOTO: freepik.com

Surfad internetis ja ennäe – keegi müüb seal just sellist tehnikavidinat või rõivatükki, millest jupp aega unistanud oled. Ihaldatu ostmiseks piisab paarist näpuliigutusest. Raha üle kantud, jääd ootama kauba saabumist. Ja võidki ootama jääda, sest “müüja” ei kavatsegi toodet teele panna. Sina aga oled oma rahast ilma.

Sulle lubatakse, et teenid kopsaka summa. Et tulevikus rahamuredeta elada võiksid, on ainult üks tingimus – tee netipangas rahaülekanne. Isegi kui selle suurus ulatub sadadesse või koguni tuhandetesse eurodesse, tundub see peatselt saabuva rikkusega võrreldes köömes. Ehk mäletab mõni praegune täiskasvanu veel nõukaaegse kinokunsti varasalvest laste kultusmuusikali “Buratino”, kus kass Basilio ja rebane Alissa soovitasid naiivsel pikaninalisel puunukul mündid mulla sisse matta ja hoolega kasta. Et küll siis neist müntidest rahapuu kasvab.

Põhimõttel “lollidelt tulebki raha ära võtta” on tegutsetud iidsetest aegadest saadik. Ning need, kes end petta pole lasknud, on naernud neid, kes ahnete sulide tõttu oma rahast ilma jäänud.

Seda, et tänapäevaste küberkelmide ohvriks langevad üksnes rumalad, paraku väita ei saa. Skeemid, mida kurjamid kasutavad, võivad olla palju kavalamad, kui aimatagi oskame.

Kahtle ja kontrolli – siis ehk pääsed päti võrku kukkumast.

Tagasi üles
Back