AJA LUGU: Pidula mõis peitis erakordset saladust

Vanim püstiseisev kahhelahi Skandinaavias ja Baltikumis asub Skoklosteris (1669 Michel Erikkson). Skoklosteri kuningate saali rajajad De la Gardie´d olid Liivimaal asehaldurid, kindralkubernerid jne, kas siin võiks olla otsene seos?

FOTO: BENGT BACKLUND

Lisaks Eesti kõige väärtuslikumatele keskaegsetele kirikutele, kõige ägedamale vanalinnale, maitsvaimale õllele, Salme laevale jne leidub Saaremaal veel piisavalt haruldusi. Saarlased, iga kord, kui midagi väga haruldast leitakse, on see teie juures! Ehk on kellelgi veel kodus “Nukitsamehe” 2. osa, Lembitu kolp või Abramsi tank?

Tellijale Tellijale

See, et Pidula mõisa peahoones on 19. sajandist pärit kahhelahi, polnud varemgi mingi uudis, kuid millegi vanema kohta seni teated puudusid. 18. sajandi lõpust pärinevaid ahjusid leidub meil väga vähe, enamasti on need mõisates ja huvitaval kombel ka pastoraatides. Sinise koobaltglasuur-maalinguga ahjusid 1740.–1780. aastatest on meil ca 10, lihtsamaid maalinguteta rohelisi vaseglasuur- või mustasid ja valgeid pliiglasuur-ahjusid on veidi rohkem.

Pidula ahi paistis esmapilgul just selle perioodi isendina. Eks ta oma väliselt kehandilt seda ju oligi, hiljutine põhjalikum vaatlus pakkus aga suure üllatuse ja viis ahju valmistamisaja kaugemate sajandite taha!

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles