K, 4.10.2023

Kesklinna ehitaja taas kividega kimpus

Raul Vinni
, ajakirjanik
Facebook
Comments
LUBADUSED: Merko esindaja Tarmo Sinisaar lubas eile vallavalitsuse ehitus- ja planeerimisosakonna juhatajale Rein Kallasele, et töövõtja pingutab parema tulemuse nimel senisest rohkem.
LUBADUSED: Merko esindaja Tarmo Sinisaar lubas eile vallavalitsuse ehitus- ja planeerimisosakonna juhatajale Rein Kallasele, et töövõtja pingutab parema tulemuse nimel senisest rohkem. Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Kuressaare kesklinna ehitusel ei jõuta kivipanekuga lubatud aegadeks valmis, kuna kivid pole õigeks ajaks kohale jõudnud. Samuti on ehitaja kimpus vaegtöödega, millega vald rahul pole.

Eelmisel nädalal ettevõtjate pahameelega tipnenud kesklinna ehitustemaatika jätkub sama tormiliselt. Töövõtja tunnistab, et mõned tänavad jäävad hetkel katendita, kuna kivide tarnimine on hilinenud. Tegemist on kindlat värvitooni graniidiga, mis moodustab 70 protsenti kõikidest seda tüüpi kividest.

Ehitaja Merko Infra esindaja Tarmo Sinisaar kinnitas, et puuduvate kivide puhul kvaliteediprobleeme ei ole. Tegu pidavat olema puhtlogistilise probleemiga. Ehitaja lisas, et praegu muid probleeme ette näha ei ole. Saaremaa valla ehitus- ja planeeringuosakonna juht Rein Kallas ütles aga, et tema ei julge enam midagi lubada, enne kui kivid on kohal.

Samal ajal liigub ehitaja kiirustades esimese reaalse vahetähtaja poole, kuid vallavalitsus ei ole tehtud töödega rahul ja laseb asju ümber teha. “See töö, mis siin nüüd tehti nädalavahetusel ja pühade ajal, see on ju vastuvõetamatu,” ütles Kallas eile Saarte Häälele. Jutt käib Ferrumi ees pandud tänavakividest. Sinisaar tunnistas, et probleem on. “Me parandame tehnoloogiat,” kinnitas ta, viidates, et pandud kivisillutis tehakse korda ja edaspidi püütakse vigu vältida.

Kesklinna remont eilse seisuga.
Kesklinna remont eilse seisuga. Foto: Gunnar Siiner

Nüüd on järgmine vahefiniš 1. juuni, mil valmis peaks olema Tallinna tänav ja keskväljak ning Lossi tänava kohvikutepoolne osa. “Sinnapoole ehitaja praegu püüdleb,” lausus Kallas. Ta lisas, et lepingujärgselt on see esimene suurem vahetähtaeg, mille puhul on vallal juhul, kui ehitaja oma lubadust ei täida, õigus sanktsioonideks. Seni ei ole vallal olnud lepingujärgselt õigust ehitajalt midagi nõuda. Kallas selgitas, et väiksemaid vahetähtaegu ei pandud lepingusse meelega sisse, kuna polnud kindel, mida maapind pinnasetööde korral hakkab välja andma ning kas siis tuleb hakata tähtaegu üha edasi lükkama. 

Rein Kallas tõdes, et ehitaja hilineb esialgseid lubadusi silmas pidades töödega tõesti kolm kuud. Tarmo Sinisaar ütles, et tõepoolest anti esialgsetele teadmistele toetudes ja turismihooaega silmas pidades lubadus, et 1. juuniks on tööd valmis ja jääb vaid haljastus. “Teatud riskid tõesti realiseerusid ja esialgu planeeritud ajagraafikut me sajaprotsendiliselt täita ei suuda,” tunnistas Sinisaar, märkides, et lepingunõuete järgselt on tööd siiski tehtud. 

Küsimusele, mida tihti esitatakse, et miks ei palgata rohkem tööjõudu, kui linn on ju materjali täis, vastas Sinisaar, et ka kivide ladumine on oskustöö ja tõesti pole iga kivi jaoks inimest võtta. “Mulle on öeldud, et Hiinas pidi selline objekt kahe nädalaga valmis saama ja nii edasi ning iga kivi jaoks on oma inimene,” lausus ehitaja. “Selliseid sõbralikke soovitusi on igale maitsele.”

Peaaegu pool käibest kadunud

Kesklinna ehituse pärast kõvasti häält tõstnud ettevõtjad kohtuvad reedel vallavanem Madis Kallasega ning ootavad sellelt kohtumiselt ka vastust küsimusele, kes tekkinud probleemide eest vastutab. Ettevõtjate sõnul on neile tekitatud olulist kahju. Näiteks Arensburgi hotelli, Classicu kohviku ja veel mõnegi ettevõttega tegelev Terje Nepper väitis, et temal on ehitusperioodil käibelangus olenevalt kuust 35–40%. 

“Kas maailm on nii mustvalge, et keegi peab süüdi olema?” küsis ehitaja esindaja vastutuse võtmise küsimuse peale omakorda vastu. Rein Kallas tunnistas, et ehitusel paraku juhtub hilinemisi. Linna keskväljak on avalik objekt ning seetõttu on tähelepanu kordi suurem.

Eelmisel sügisel tehtud tööde ülevaatamisel on selgunud, et mitmed betoonplaadid on katki. Need vahetatakse tema sõnul välja, nii nagu kohe lubatud. Valesti tema sõnul midagi ehitatud ei ole. 

“Ehitus on lisaks korvpallile ja jalgpallile selline teema, kus kõik teavad kõigest kõike,” märkis ehitaja n-ö külajuttude kohta, kuidas ehitustööd olla valesti tehtud. 

Sinisaar ja Kallas kordasid veel kord üle, et 1. juunil peab valmis olema raekoja esine ja Lossi tänava kohvikutepoolne külg. Raekoja ja Tallinna tänava ristmik avatakse liikluseks 21. juunil.

Kivide tarneprobleemide tõttu jääb praegu seisma töö Lasteaia tänava kandis ning see valmib juuli keskpaigaks. Samas lubati võidupühaks teha platsi ümbrus nii korda, et seal saaks pidulikult lipud heisata. Allee ja Pargi tänava ristmik suleti eile ning see avatakse kuu aja pärast. Juuni alguses peaksid hakkama ka purskkaevu katsetused.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles