R, 27.01.2023

ST: Kuidas valida endale sobilik liikluskindlustus?

ST: Kuidas valida endale sobilik liikluskindlustus?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Levinud arvamuse kohaselt on liikluskindlustuse valimisel oluline vaid selle hind, sest kohustusliku kindlustusena on see turuüleselt samasugune. Tegelikult pole see nii. Liikluskindlustuse pakkujat valides tuleks tähelepanu pöörata kogu paketile ehk mida kindlustuse andja lisaks pakub ja kuidas toimib kahjukäsitlus. Järgevalt annab If Kindlustuse  liikluskindlustuse tootejuht Reet Veilberg ülevaate sellest, millele liikluskindlustuse pakkuja valimisel tähelepanu pöörata.

Mis on liikluskindlustus ja miks seda vaja on?

Liikluskindlustus aitab hüvitada sinu poolt teistele tekitatud kahju, kui juhtud liiklusõnnetuses süüdlaseks jääma. Avariis võivad kannatada saada nii teised autod, tee ääres olevad objektid kui ka inimesed, mistõttu võib ühe avarii kahju ulatuda kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Markantsemate juhtumite korral isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse.

Liikluskindlustusega tagatakse sinu vastutus teiste ees ja nii ei pea sa tekitatud kahju oma taskust kinni maksma. Samuti võid kindel olla, et kui sa ise oled õnnetuses kannataja, siis hüvitab õnnetuse tekitaja kindlustusselts sulle tekkinud kahjud. Liikluskindlustust ei tohi sassi ajada kaskokindlustusega: erinevalt liikluskindlustusest hüvitab kasko sinu oma sõidukile tekkinud kahju ka sellisel juhul, kui põhjustasid õnnetuse ise. If Kindlustuse kaskokindlustuse kohta saab lugeda lähemalt klikkides SIIA.

Kuidas kujuneb liikluskindlustuse hind?

Liikluskindlustuse hind sõltub näiteks If Kindlustuses mitmest asjaolust: kui võimsa masinaga on tegu, kui vana on omanik ja kus ta on sisse kirjutatud, kui pikk on kindlustamise staaž, kas tal on olnud ka varasemaid kahjusid jms.

Kui sõidukile on määratud lisaks omanikule ka vastutav kasutaja, siis arvestatakse hinna määramisel tavaliselt tema andmeid ja ajalugu. Vastutav kasutaja on enamasti määratud liisingusõidukitele, kus liisinguettevõte on omanik ja vastutav kasutaja on sõiduki liisija.

Kuna noorel juhil on kindlustusmakse kallim kui kogenud juhil, registreeritakse lapse kasutuses olev auto teinekord vanemate nimele. Sel juhul peab aga paratamatult arvestama, et kui noorel juhil tekib kahju, tõuseb hoopis lapsevanema kindlustusmakse. Samuti ei kogu ilma kindlustuseta noor juht endale kindlustuse staaži, mille arvelt saab ta juba esimese kahjudeta aasta järel soodsama kindlustusmakse.  Noorte juhtide kindlustus on kallim seetõttu, et statistiliselt põhjustavad nad oma kogenematusest kahjusid mitu korda rohkem kui teised liiklejad.

Kõik need asjaolud muudavad kindlustusmaksete võrdlemise päris keerukaks. Tallinnas võimsa mootoriga liikleva noore juhi ja Võrumaal väikeautot kasutava pereema aastane liikluskindlustuse makse võib erineda kordades.

Mida liikluskindlustuse valimisel tähele panna?

Liikluskindlustust reguleerib liikluskindlustuse seadus ja seetõttu ei ole seal eraldi tingimusi, mida erinevate seltside puhul võrrelda. Kuid sellele vaatamata on olulisi aspekte, mida tasub kindlustuse pakkujat valides tähele panna:
  • Kindlustusseltsi kättesaadavus – kas kindlustusfirma on kättesaadav 24 h ööpäevas, et saaksid osta või pikendada lõppenud kindlustust kasvõi öösel ning abi avarii korral kohe, kui seda vajad? If Kindlustusele saab helistada ööpäev läbi nii Eestist kui ka välismaalt.
  • Remonditöökodade võrgustik – kas remonditöökojad, kuhu autot on võimalik remonti viia, asuvad kodu lähedal või tuleb sul auto parandamiseks sõita hoopis teise linna või maakonda? Ifil on lai partnerremonditöökodade võrgustik üle Eesti.
  • Partnerite kvaliteet – kas kindlustusseltsi autoremondipartnerid on hoolikalt valitud ja teevad kvaliteetset tööd? If valib hoolikalt oma remondipartnerid, kes on oma head kvaliteeti tõestanud.
  • Meeldetuletused – kas lõppeva poliisi uuendus saadetakse automaatselt, et sa ei sõidaks kogemata kehtiva kindlustuseta? If teavitab kliente enne liikluskindlustuse poliisi lõppemist.
  • Kahjukäsitluse kiirus – kui kiirelt saab sinu kahjujuhtum lahenduse, et saaksid võimalikult kiiresti taas oma auto rooli istuda? Ifis saab suurem osa liikluskindlustuse kahjudest lahendatud seitsme päeva jooksul.

Kahjukäsitlus on tõe hetk

Öeldakse, et kahjukäsitlus on kindlustuse tõehetk, sest siis selgub, kui kiire on kahju käsitlemine, kas kahju makstakse välja ja kui hästi teostatakse kahjujärgsed tööd.

Paljud inimesed ei tea, et alates 2015. aastast võimaldab seadus pöörduda liikluskindlustuse kahjujuhtumi korral oma kindlustusseltsi poole. Seega vaatamata sellele, kelle juures on kindlustatud õnnetuse põhjustaja, on sinul kannatanuna ikka võimalus ajada asju oma seltsiga. Seetõttu on oluline, et sinu liikluskindlustus oleks heas kindlustusseltsis, sest vaid nii on sulle õnnetuse korral tagatud kvaliteetne kahjukäsitlus ja klienditugi.

If Kindlustuse liikluskindlustuse kohta saab lugeda lähemalt klikkides SIIA.

Reet Veilberg, If Kindlustuse liikluskindlustuse tootejuht

Kindlustusteenuse pakkuja on If P&C Insurance AS. Tutvu kindlustustingimustega www.if.ee ja küsi lisainfot Kindlustustelefonil 777 1211.

Tagasi üles