Tiit Köster 80: Meeste seas ja ees ehk RAM-is ja SÜM-is

KOORILAULJA, DIRIGENT, PEDAGOOG: RAM-i ja SÜM-i lauljana ning dirigendina on Tiit Köster elamusi pakkunud tuhandetele laulusõpradele FOTO: Sander Ilvest/Saarte Hääle arhiiv

Kadestamisväärse staažiga koori- ja koolijuht, ansambli- ja koorilaulja, pedagoog ja ansamblite juhendaja Tiit Köster sai eile 80-aastaseks.

Mitmendat korda tunnustatud muusikamees eeloleval suvel Tallinna suurele peole sõidab, seda ei oska juubilar öeldagi, teades aga kindlasti, et esimese elamuse pealinnas toimunud laulupeost sai ta 1947. aastal Mustjala koolipoisina.

“Ema oli Mustjalas kooliõpetaja ja kui sealne koor laulupeole sõitis, võeti mindki kaasa. Veoauto kastis sõitsime Kuivastusse, sealt laevaga Virtsu ja rongiga edasi Tallinna,” kirjeldab Tiit oma esimest laulupeoreisi.

Kui Mustjala koolis oli neli esimest klassi seljataha jäänud, alustas tulevane koorilaulja ja dirigent õpinguid Kuressaares (praeguses Saaremaa ühisgümnaasiumis) ja samal ajal ka laste muusikakoolis.

1957. aastal jätkas saarlane haridusteed ja eriala omandamist Tallinna pedagoogikaülikoolis. Laulmise ja muusikaõpetaja diplomi võttis ta vastu 1962. aastal. Kaheksa aastat hiljem astus Köster taas kõrgkooli ning omandas Tallinna konservatooriumi kaugõppeosakonnas koorijuhi eriala.

Töömeheteed alustas ta õpetajana Kehra keskkoolis. 1967. aastal võeti Tiit Köster Riikliku Akadeemilise Meeskoori (RAM), sealhulgas populaarse kvarteti RAM-1 liikmeks. Kuidas aga 52 aastat tagasi nii juhtus, et saarlasest sai kutseline koorilaulja, tollal küllaltki uudse eriala esindaja? Tiit ütleb, et temale sai hüppelauaks koorijuhtide segakoor, kus ta oli kolm-neli aastat laulnud. “Kuigi seal kooris olid kõik muusikalise eriharidusega lauljad, kuulati meid aeg-ajalt üle. Ju ma siis silma-kõrva jäin. Komisjon eesotsas Gustav Ernesaksaga kuulas mu üle ja juhtus minu jaoks ime – mind võeti teise tenori häälerühma vastu,” meenutab juubilar.

Tänu RAM-ile õnnestus Tiit Köstril nõukogude ajal üsna palju välismaale reisida. Kontsertreise võeti ette ka kapitalistlikesse riikidesse.

“Kõige ilusam reis oli omal ajal Itaaliasse. Olime Napolis ja Capri saarel. Itaalias on, mida vaadata,” toonitab professionaalne laulja ja dirigent.

Veel räägib 13 aastat Kuressaare lastemuusikakooli direktori toolil istunud ja paarkümmend aastat Saaremaa meeskoori SÜM peadirigendina tegutsenud Köster, et kui ta ei oleks RAM-is olnud, siis oleks tema silmaring kindla peale ahtakesem ja mõttelaad teistsugune.

Veel jutustab Tiit ühest emotsionaalsest kohtumisest Ameerika Ühendriikides New Yorgis Eesti Majas. “Esimest korda kohtusin seal oma sugulasega, tuntud keelemehe Paul Saagpakuga. Paul on rääkinud, et minu isa oli teda ülikooli õpingute ajal aidanud. Hiljem, kui Paul kodusaarele naasis, lävisime temaga tihedalt.”

Eile käisid nooruslikku juubilari õnnitlemas Saaremaa vallavalitsuse sotsiaaltöötajad, endised kolleegid muusikakoolist kutsusid teda kooli tänuüritusele.

Populaarset laulumeest ja dirigenti õnnitlevad ka Saarte Hääl ja Kadi raadio.

Tagasi üles
Back