Avalik pöördumine maanteeametit ei kõiguta

FOTO: Irina Mägi

Kuigi erinevad ühingud nõuavad tungivalt Roheliste rattaretke ajal paigaldatud ö- ja õ-hääliku piiri tähistava sildi praegusel kohal säilitamist, ei ole maanteeamet sellega nõus.

Emakeele Seltsi, Õpetatud Eesti Seltsi, Eesti Geograafia Seltsi, Saaremaa Vallavalitsuse ja Roheliste Rattaretke poolt saadetud pöördumises öeldi, et sildi paigaldamisel oli olemas maanteeameti ajutine luba ning lootus ka püsivale loale. Seda siiski ei tulnud.

“Kokku sai rattaretkel õ-st läbi kohajutu teada üle 2000 inimese ning läbi “Aktuaalse kaamera” ja “Terevisiooni” toimunud meediakajastus pälvis vaid tunnustust,” öeldakse kirjas. Maanteeamet siiski luba ei andnud ja nüüd on märgid eemaldatud.

“Loomulikult on maanteedel esmatähtis liiklejate turvalisus, aga kuidas suhtuda asjaolusse, et kasvõi selsamal Saaremaa peamaanteel on tähistatud sarnaste pruunide siltidega ordu- ja piiskopimaade piir 13.–16. sajandil ning viide “Saaremaa valsi” tekkekohale, rääkimata kihelkonnasiltidest ja viidetest muudele huviväärsustele,” arutlevad kirja saatjad.

Allakirjutanud on seda meelt, et õ-hääliku piiri tähistus maanteel rikastab meie kultuurilugu, pakkudes täiendavat teavet Saaremaa murdekeelest tuhandetele turistidele, kes läbivad igal aastal Kuivastu–Kuressaare maanteed. “Allakirjutanud loodavad, et maanteeamet siiski lubab paigaldada õ-piiri tähistavad märgid, toetades sellega keeleteadlikkust ning kohalikku identiteeti,” jäävad kirja saatjad oma seisukoha juurde märgi vajalikkusest.

Saarte Häälele ütles maanteeameti teehoiu korraldamise osakonna juhataja Erkki Vaheoja eile, et vaatamata pöördumisele jäävad nemad oma seisukoha juurde ning soovitavad lahendada silditeema liiklusvälise märgina.

Tagasi üles