K, 29.03.2023

Vanametalli kokkuostjatel ebastabiilsed ajad

Karoliina Tammel
Vanametalli kokkuostjatel ebastabiilsed ajad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vanametall.
Vanametall. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Saaremaal vanametalli kokkuostu ja müügiga tegelevatel ettevõtetel on rasked ajad, sest metalli kokkuostuhind on madal. Kuigi hind on võrreldes eelmise aasta juuliga kasvanud, siis ettevõtjad seda ei tunneta. Praeguse seisuga on vanametalli kokkuostuhind 145 eurot tonn. Mullu juulis oli hind mõnevõrra madalam, 120 eurot. 

Metallihinnad maailmakaubandusturul on langenud kaubanduspingete teravnemise tõttu. Kõige enam mõjutab turgu USA ja Hiina kaubanduskonflikt. Kuigi suurriikide presidendid istusid eelmisel nädalal toimunud G20 riikide tippkohtumisel koos laua taha, ei suudetud kaubanduskõnelustes selgust saada. 

Nii Sikassaare Vanametalli juhatuse liige Herki Sai kui ka Orissaare vanametalli kokkuostu juhatuse liige Jaanika Roosman tõdesid, et praegu on nende ettevõttel kehv aeg. “Asi liigub, aga see pole nii aktiivne, teatud artikleid me ei müü. Hetkel lihtsalt vegeteerime, sest pole mõttekas müüa. Ootame, kas läheb paremaks,” rääkis Roosman.

Herki Sai tõi välja, et nende firma kokkuostmisega küll tegeleb, aga välja ei müü. “Eelmise aastaga võrreldes võib ostuhind küll kõrgem olla, aga reaalsus on see, et oleme ise ostuhinda mitu korda kärpinud. Ostsime vahepeal palju kõrgemalt.” Sai mainis, et suvel on ostutegevus nagunii madalam, sest tehased puhkavad.

Roosman selgitas, et vanametalli hinna saatus selgub arvatavasti siis, kui USA ja Hiina jõuavad kaubanduskõnelustel tulemuseni. “Võib-olla börs tegi väikese tõusu, aga meile see veel tunda ei anna. Hind oleneb maailmamajandusest, sellest, mis otsuseid teevad USA ja Hiina. Hetkel on kõik väga ebastabiilne.”

Jaanika Roosman: Hetkel lihtsalt vegeteerime, sest pole mõttekas müüa.”

Viimase kahe aastaga võrreldes on hind mõnekümne euro võrra langenud. 2018. ja 2017. aasta vanametalli hinnad jäid keskmiselt 180 ja 215 euro vahele. Siiski on hinnad korralikult tõusnud võrdluses 2016. aastaga, kus metallihind oli rekordiliselt madal. Kolme aasta eest osteti metalli hinnaga 85 eurot tonn.

Ettevõtjate sõnul on vanametalli kokkuostu hooaeg märtsist aprillini ja juulist augustini, kui inimesed oma aedu korrastavad ja seisma jäänud kraamist lahti tahavad saada.

Märksõnad
Tagasi üles