K, 30.11.2022

Sadamates kohati külastusi rohkem, kohati vähem

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Sadamates kohati külastusi rohkem, kohati vähem
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
TULEB KINDLASTI JUURDE: Praegu on Oskar Jõgi sõnul veel pea kuu aega augustit ees ja september samuti. Seega sadama külastatavus kindlasti kasvab.
TULEB KINDLASTI JUURDE: Praegu on Oskar Jõgi sõnul veel pea kuu aega augustit ees ja september samuti. Seega sadama külastatavus kindlasti kasvab. Foto: Irina Mägi

Praegu, kui umbes kolmveerand purjetamishooajast seljataga, on jahisadamate külastatavusega Saare maakonnas nii ja naa. Põhjuseid on seejuures erinevaid.

Kuressaare linnasadamas on külastatavus praeguse seisuga näiteks mõnekümne jahi võrra väiksem, kui läinud aastal samal ajal. "Asi selles, et möödunud aastal käis meil soomlaste eskaader – 30 jahti. Aga sel aastal ei ole meil kahjuks ühtegi sellist käinud," tunnistas sadamakapten Oskar Jõgi. "Ja see ongi seesama ports, mis meil möödunudaastasest tulemusest praegu puudu on," nentis ta. Praeguse seisuga on sadamat külastanud 427 jahti.

Kümmekond üles, kümmekond alla

Jõgi tunnistas, et läinud aasta oli sadama jaoks rekordiline, siis külastas Kuressaare sadamat terve hooaja peale 521 alust. "Aga praegu on veel peaaegu kuu aega augustit ees ja septembri võib ka veel patta lugeda, kes teab, võib-olla tuleb kokku samasugune ports."

Prognoosida on seda sadamakapteni hinnangul raske, sest siinkandis liikuvate aluste hulk on aastast aastasse ikkagi sama suur. "Kümme üles ja kümme alla, sest meil siin rahvast lihtsalt ei liigu," selgitas ta.

20 aasta jooksul, mil sadam avatud olnud, on seda külastanud aga ühtekokku (mulluse hooaja lõpu seisuga) 6750 jahti. Neile võib veel liita tänavused külastused ja nõnda tuleb kenake pealt 7000 külastuse.

Oskar Jõgi ise arvab, et hooaja kokkuvõttes võivad nende tulemust lüüa ehk Kuivastu ja Ruhnus asuv Ringsu sadam. Kas see ka päriselt nii on, selgub sügisel. Et hooaeg veel kestab, pole kõiki numbreid sadamates veel kokku löödud. Siit-sealt siiski uurisime, kuis praeguse seisuga rahul ollakse.

Saarte Liinide juhatuse esimehe Villu Vatsfeldi hinnangul on hooaeg olnud üldjoontes üsna samasugune, kui läinud aastal. Vaid Kuivastus ja Abrukal on külastusi rohkem olnud. “Abrukal on kolmandiku võrra olnud rahvast ja aluseid rohkem. Heade ilmadega on Abruka osutunud väga populaarseks,” tähendas Vatsfeld. Seal on külastusi praeguse seisuga juba umbes 150 ringis.

Olev Vahter Kuivastu sadamast tõi välja, et nende jahisadamat on tänavu jõudnud külastada 977 alust, neist 717 purjejahtlaevad ja 251 kaatrid. "Juulikuu on olnud ikkagi kandev kuu, siis käis läbi 661 alust, see teeb umbes 20 alust päevas," rõõmustas Vahter. Muhu väina regatiga seoses külastas Kuivastu jahisadamat 130 alust.

Kuna meil tööd sadamas ikka veel käivad, siis arvan, et parimad aastad on Mõntul alles ees.” - MIHKEL UNDREST

"Kui võrrelda möödunud aastaga, siis see oli samuti väga tubli aasta," kinnitas Vahter. 5. augusti seisuga oli läinud aastal Kuivastu jahisadamat külastanud 904 alust.

Roomassaare sadama kapteni Kaarel Niine hinnangul on neil senine tulemus olnud üsna Harju keskmine. Täpsemalt teadis jahisadama külalisalustest kõnelda siiski sadama ülevaataja Priit Lodi, kes kinnitas, et senine tulemus on kindlasti selline, millega võib ikkagi rahule jääda. "Sel aastal käis meilgi Muhu väina regatt sees ja koos sellega on praegune number 283 alust," tõdes Lodi. Neile lisanduvad küll kohalikud paadiomanikud, aga nende liikumist sadama logiraamat ei kajasta, kuna nemad liiguvad nii, kuis juhtub.

Ruhnus asuv Ringsu sadam, mis samuti on hooaja kokkuvõttes üks külastatavamaid olnud, on tänavu pidanud leppima mõnevõrra väiksema külaliste arvuga.

Sadama ülevaataja Kaido Areda ei osanud küll peast hoobilt numbrit öelda, kuid tunnistas, et kevad oli ka kesine ja hooaeg algas ses mõttes natuke hiljem pihta. Sellest ka väiksem külalisaluste arv. "Mulle tundub, et on ikkagi hõredam see külastatavus, kui mullu. Aga eks suvi on samuti hõredam," tähendas ta.

Arendused aitavad tublisti kaasa

Areda sõnul on vestlustest purjetajatega ilmnenud, et igal pool olla tänavu külastusi veidi vähem. "Praegu oleme mullusest samast ajast ikkagi maas," nentis ta. "Samas on meie puhul teine mure olnud see, et meil oli sadamas ka pikalt rekonstrueerimine."

Ometi tuleb sellegi üle rõõmustada, sest tööd on viimaks lõppemas ja tänu sellele on jahisadam kasvanud poole suuremaks. Sadamas on nüüd ca 70 kohta. Täpne arv sõltub aluste pikkusest, kui palju ühekorraga mahub.

Mihkel Undrest
Mihkel Undrest Foto: Irina Mägi

Mis puutub aga näiteks Mõntu sadamasse, mis kaugemale liikujatele n-ö teele ette jääb, siis tunnistas sadama omanik Mihkel Undrest, et tänu sadamas tehtavatele rekonstrueerimistöödele on külastatavus üha kasvav. Sel hooajal on sadamas peatunud 100–130 jahti, tõdes ta, mööndes, et täpset arvu nii hoobilt öelda ei oska ja parasjagu polnud võimalust ka järele kontrollida. Undresti hinnangul on see väga hea tulemus, seda enam, et hooaeg pole tõesti veel läbi. Tendents, et külastatavus Mõntus kasvab, on Undresti sõnul kahtlemata olemas. "Tendents on selline, et umbes 50–60 protsenti on jahte rohkem," kinnitas sadama omanik. "Ja kuna meil tööd sadamas ikka veel käivad, siis arvan, et parimad aastad on Mõntul alles ees."

Purjetajad, kes seni Mõntut külastanud, ei ole kiidusõnadega Undresti sõnul olnud kuidagipidi kitsid. "Nad on olnud ülipositiivsed nende võimaluste pärast, mis sadam pakub!"

Märksõnad
Tagasi üles