T, 29.11.2022

Merekaabel vähendab õhuliinide mõju linnustikule

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Merekaabel vähendab õhuliinide mõju linnustikule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
PLEIJEL TEGUTSEB: Esimesena tuleb maale Muhu poolne ots, siis Orissaare ots. Kui kaablid väina põhja paigaldatud, tuleb need omavahel ühendada. Tööle hakkab ühendus Muhu ja Orissaare vahel plaani järgi septembris.
PLEIJEL TEGUTSEB: Esimesena tuleb maale Muhu poolne ots, siis Orissaare ots. Kui kaablid väina põhja paigaldatud, tuleb need omavahel ühendada. Tööle hakkab ühendus Muhu ja Orissaare vahel plaani järgi septembris. Foto: AIN KÖSTER

Väikeses väinas käib Eleringi tellimusel Muhu–Orissaare kõrgepinge merekaabli paigaldamine, mille tulemusel tõuseb saarte varustuskindlus ja väheneb väinatammil paiknevate õhuliinide mõju keskkonnale.

Praegu saavad Saare- ja Hiiumaa kogu elektrivarustuse Väikese väina tammil paiknevate õhuliinide kaudu. Paralleelse merekaabli valmides väheneb märgatavalt risk, et väinatammi õhuliinide rikke korral jäävad saared pikemaks ajaks elektrita. Ühtlasi võimaldab rajatav merekaabel vähendada õhuliini juhtmete arvu tammil ja korrastada alles jääva õhuliini, vähendades seeläbi selle mõju linnustikule.

Tööd Muhu–Orissaare merekaabli paigaldamiseks algasid Väikeses väinas nädalavahetusel. Esimeses etapis ujutati 4,7 km pikkune 110-kilovoldine merekaabel kaablilaevalt merre.

Ujukitega varustatud merekaabel transporditi kaatrite abil kaabli tulevase trassi piirkonda. 

Ujukitega varustatud merekaabel transporditi kaatrite abil kaabli tulevase trassi piirkonda. Esimesena tõmmatakse maale kaabli Muhu-poolne ots ja seejärel Orissaare-poolne ots. Kaabel paigaldatakse varem rajatud 1,5 m sügavasse kaevikusse, mis täidetakse uuesti pinnasega.

Väikese väina uue 110-kilovoldise kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare uue alajaamani on 6,7 km, sellest meres 4,7 km. Merekaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse. Kaabli läbimõõt on 190 mm, kaal 67 kg meetri kohta.

Merekaabli maksumus on ligi 5,4 miljonit eurot. Kaabli paigaldavad vastava riigihanke võitnud Merko Infra ja Connecto. Järgmisel aastal paigaldavad samad ettevõtted sarnase kaabli ka Suurde väina.

Esimese kaasaegse 110-kilovoldise elektrimerekaabli paigaldas Elering mandri ja Muhu saare vahele 2015. aastal. See kaabel on alates valmimisest kandnud põhiraskust kogu Muhu, Saaremaa ja Hiiumaa elektriga varustamisel.

Märksõnad
Tagasi üles