Vaid iga kolmas aastastest ilmakodanikest toitub rinnapiimast

Imetamisnõustaja Mirjam Helena Rannarüütel ütles, et emad loobuvad lapse rinnaga toitmisest erinevatel põhjustel – näiteks ajavad tööasju ega saa pidevalt beebi juures olla. Või siis soovivad uuesti lapseootele jääda.

FOTO: Saarte Hääl

Saare maakonna lastest on aastasena rinnapiimatoidul vaid 34% – nagu Eestis keskmiselt. 

Tervise Arengu Instituudi statistika möödunud aasta kohta näitab, et Saare maakonna 254-st kuni aastasest lapsest oli kuni kolm kuud osalisel või täielikul rinnapiimatoidul 89% imikutest. Neid lapsi, keda ema toitis rinnapiimaga kuni kuus kuud, oli aga juba vähem, ligi 76%.

Need näitajad on mõnevõrra paremad viis aastat varasematest– 2013. aastal oli kuni kolm kuud rinnapiimatoidul ligi 85% imikutest, kuni pool aastat aga ligi 68%.

"Muidugi võiks rinnapiimatoidul olevate laste osakaal olla palju suurem," ütles imetamisnõustaja Mirjam Helena Rannarüütel, kes oma igapäevatööd teeb Muhu valla lastekaitsespetsialistina. "Hea on aga seegi, et need arvud aastate võrdluses kasvanud on."

Tema sõnul loobuvad emad lapse rinnaga toitmisest erinevatel põhjustel – näiteks ajavad tööasju ega saa pidevalt beebi juures olla. Või siis soovivad uuesti lapseootele jääda. "See, et siis peab rinnaga toitmise lõpetama, on tegelikult müüt," kinnitas Rannarüütel. "Tegelikult seda tegema ei pea." Rannarüütel lisas, et enamik naisi loobub rinnaga toitmisest, arvates, et nii on mugavam. "Samas – kõige mugavam on ju ikkagi see, kui lapse jaoks on soe piim alati olemas."

Statistika näitab, et rinnapiimatoidul beebide osatähtsus oli suurim Hiiu maakonnas. Sealsetest kuni aastastest beebidest toitus rinnapiimast kuni kolm kuud ligi 97%, kuni kuus kuud aga ligi 90%. Kuni aasta sai rinnapiima 43% Hiiumaa lastest.

Kõige väiksem oli aga kuni kolm kuud rinnapiimatoidul olnud laste osakaal Jõgevamaal –78%. Järvamaa imikutest sai kuni pool aastat rinnapiima üksnes 58 protsenti. Rapla- ja Põlvamaa beebidest sai rinnapiima kuni aasta vaid 23%.

Kogu Eesti kuni aastastest lastest sai mullu rinnapiima kolm kuud 83%, kuus kuud 72% ja 12 kuud ehk aasta 34%.

TAI statistikast möödunud aasta kohta selgub, et esimesel kolmel elukuul oli täielikul rinnapiimatoidul 65 ja kuue kuu vanuselt 24 protsenti lastest.

Maailma Terviseorganisatsiooni ja Eesti lastearstide toitumissoovitus on toita last täielikult rinnapiimaga kuni pooleaastaseks saamiseni ja seejärel jätkata rinnaga toitmist osaliselt vähemalt 1. eluaastani koos täiendava toiduga.

Tagasi üles
Back