Väsimatud Sõnajalad nõuavad riigilt 124 miljonit kahjutasu

Trall Aidu tuulepargi ümber.

FOTO: Matti Kämärä

Aidu tuuleparki arendava Aidu Tuulepark OÜ juhatuse esimees Oleg Sõnajalg nõuab riigilt tuulepargi ehitamise peatamisega tekitatud kahjude kompensatsiooniks 123,7 miljoni euro hüvitamist, kompromissina on Sõnajalad valmis kahjunõuet vähendama Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse rahuldamisel, vahendas postimees.ee.

Oleg Sõnajalg kirjutab pöördumises justiitsminister Raivo Aegile ja rahandusminister Martin Helmele, et tuulepargi ehitamise kaheks ja pooleks aastaks peatamise tõttu pole OÜ-l Aidu Tuulepark võimalik täita lepinguliste partnerite ees oma kohustusi nõuetekohaselt, millest tulenevad kahjud ulatuvad 123,7 miljoni euroni.

Ministritele esitatud kahjude arvestus ei sisalda seejuures tuulepargi opereerimisest saamata jäänud tulu, vaid finantseerimislepingutest tulenevaid otseseid kulusid, riigile tasutud hoonestusõiguse tasusid ning Eleon AS-i ja tuulikute komponente tarnivate rahvusvaheliste korporatsioonide vahelistes lepingutes sätestatud nõudeid.

Aidu Tuulepark OÜ on valmis kahjunõuet kompromissi leidmisel olulisel määral vähendama, kuid ei plaani kahjunõudest loobuda.

Sõnajalg teeb pöördumises ettepaneku kompromissiks, mille kohaselt peaks leidma lahenduse Aidu tuulepargi ehituse jätkamiseks, ühtlasi võiks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium rahuldada vendadele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Eleon AS-i Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse.

See annaks võimaluse kaks ja pool aastat seiskunud tarnelepingute taaskäivitamiseks.” - Oleg Sõnajalg

Sellega saaks Eleon suurendada tuulikute tarnemahtusid kohe enam kui kahekordselt ning ettevõte saaks asendada rahvusvaheliste suurettevõtete sissenõutavad trahvid ja viivised lepingumahtude suurendamisega. "See annaks võimaluse kaks ja pool aastat seiskunud tarnelepingute taaskäivitamiseks, mis omakorda võib anda läbirääkimisruumi kahjunõuete oluliseks vähendamiseks," märgib Oleg Sõnajalg.

Kohus peatas Aidu Tuulepark OÜ tuulikute püstitamise 2017. aasta 3. mail, kui võttis menetlusse Ida-Viru maavanema protesti 2015. aasta kevadel ettevõttele antud ehituslubade tühistamiseks. 

Aidu Tuulepark plaanib Aidusse püstitada 30 kolmemegavatist tuulikut.

Tagasi üles