TERVIS: Inimene vajab vett nii kehale kui ka hingele

Läbi aegade on vett kasutatud ka närviliste inimeste rahustamiseks ja stressi leevendamiseks.

FOTO: unsplash.com

Täpselt nagu vajame ellujäämiseks joogivett, on vesi hädavajalik kogu ülejäänud kehale. Veeprotseduurid ergastavad vaimu ja tugevdavad tervist. Läbi aegade on vett kasutatud ka närviliste inimeste rahustamiseks ja stressi leevendamiseks.

"Mõni aasta tagasi oli mu tervis täiesti läbi," räägib 49-aastane Anne, keda vaevasid unetus ja ärevushäired ning seetõttu väsimus ja stress. Erinevate medikamentide manustamise tagajärjel hakkas streikima ka Anne magu ning naine ei teadnud, mida ette võtta.

"Üks tuttav soovitas toona talisuplust, aga kuna ma seda pelgasin, otsustasin külma vee mõju proovida ning hakata käima hommikuti külma duši all," ütleb Anne. Mõju oli märgatav, lisaks heale enesetundele hakkas tasapisi taastuma unerütm ning kadus ka üleliigne kehakaal.

Ka tuntud toitumisnõustaja Erik Orgu soovitab külm dušši, mis on üllatavalt kasulik nii kehale kui ka nahale ning stimuleerib ka kaalukadu. Orgu toob välja, et külm dušš ergutab vereringet, parandab juuste läiget, nahatervist ja immuunsust.

"Kuna külm vesi ergutab vereringet, jõuab veri paremini kõigi organiteni. See on kiirema ainevahetuse alus ja parandab organite varustatust hapniku ja toitainetega. Ka aitab see tõsta sinu üleüldist stressitaluvust," märgib Orgu, lisades, et protseduur leevendab muu hulgas emotsionaalset madalseisu.

Külma ja kuuma veega kontrastvannides vaheldumisi jalutamine ergutab ja parandab jalgade vereringet." - Marge Nuut

Kui aga kodustest veeprotseduuridest väheks jääb, saab keha turgutamas käia looduslikes veekogudes või spaades-ujulates. Näiteks Grand Rose Spa saunakeskuses võib proovida kontrastvanni jalgadele. Külma ja kuuma veega kontrastvannides vaheldumisi jalutamine ergutab ja parandab jalgade vereringet. Järsk sooja ja külma vaheldumine treenib veresooni ja karastab organismi. Vannide põhjas on väikesed kivikesed, mis masseerivad tallaaluseid. 

"Vesi moodustab inimkehast umbes kaks kolmandikku, seega on vesi meile hädavajalik ja veeprotseduurid aitavad parandada enesetunnet ning on mõnusad," kinnitab Grand Rose SPA hotelli spaaosakonna juht Marge Nuut. Tema sõnutsi on nende majas suhteliselt populaarne teenus ka veealune antistressmassaaž. Kuna seda pakutakse ka paketivalikus, siis kes varem käinud, teavad teenust küsida.

Veealune antistressmassaaž on manuaalne voolikust tuleva veejoaga tehtav kehamassaaž. Seda tehakse spetsiaalses massaaživannis. Manuaalset veealust massaaži tehakse vee alla suunatud voolikuga, juhtides veejuga ringjate liigutustega üle terve keha.  

"Rahustav hoolitsus, lõõgastab lihaseid, taandab tselluliiti ja trimmib keha," selgitab Nuut, lisades, et tugeva veealuse joaga massaaž sobib eriti lihasprobleemide leevenduseks ning on hea vaheldus klassikalisele massaažile, kuna hõlmab kogu keha. 

"Spaa tähendabki ju "tervis vee läbi" ja kus mujal veeprotseduure nautida kui spaas," lausub Marge Nuut.

Tagasi üles