Meedikud õpetasid saarlastele elustamist

MANNEKEENI ELUSTAMAS: Kaarel Kree juhendab Ülle Lätti, kuidas inimesele õigesti südamemassaaži teha.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Pärnu meedikud õpetasid eile Auriga kaubanduskeskuses ja Kuressaare kaubamajas saarlastele, kuidas inimest elustada.

Eile õhtupoolikul olid Auriga aatriumis kohad sisse võtnud neoonkollastes T-särkides noored, kes kutsusid kaupluste töötajaid ja külastajaid elustamisvõtteid proovima. Kannatanut kehastas sedapuhku matile selili asetatud mannekeen nimega Little Ann (Väike Ann), kelle peal meedikud elustamisvõtteid demonstreerisid ning huvilistel südamemassaaži proovida lasksid. Kõrvalt juhendades, kuidas seda õigesti teha.

Kannab ju üle-eestiline elustamisnädala aktsioon, millest sai osa ka Saaremaa, pealkirja "Sinu käed päästavad elu".

"Pane kahe käe sõrmed seongusse ja vajuta randmega tugevasti rinnakule," juhendas Keiti Mets, Kuressaare haigla praktikant.

Ühe mannekeeni kõrval võttis südamemassaaži tegemiseks koha sisse Goldtime`i ehtekaupluse juhataja Ülle Lätt, kes otsustas kunagi õpitud elustamisoskusi meelde tuletada. Meditsiinitudengist juhendaja Kaarel Kree hinnangul sai "õpilane" hästi hakkama.

Läti sõnul meenus talle mannekeenile südamemassaaži tehes juhus, kus tal endal päriselt üht inimest elustada tuli. "Rongis kukkus üks inimene kokku ega hinganud enam," rääkis Lätt. "Kuna keegi ei julgenud talle ligi minna, mina aga töötasin tollal meditsiinis, asusin teda ise elustama ja see läks korda!"

Lätt leiab, et elustamisvõtteid peaks teadma igaüks – seda oskust võib elus tarvis minna.

Kokku saabus Pärnust Saaremaale 15 külalist – haiglast, kiirabist ja häirekeskusest. Eilne päev oli pärnakate jaoks väga tegus, käisid nad ju oma tööd tutvustamas koolides ja lasteaedades üle Saaremaa. Pärnakaid abistasid Kuressaare haigla arstitudengitest praktikandid ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli Kuressaare õpperühma tudengid. 

Pärnu haigla anestesioloogia-, operatiiv- ja intensiivraviteenistuse juhataja, saarlase Raido Paasma sõnul kipuvad täiskasvanud lastest pelglikumad olema, kui neil paluda mannekeeni peal elustamist katsetada. "Need, kes on tagasihoidlikkusest võitu saanud, leiavad, et see oli väga õpetlik kogemus," lausus Paasma.

Tänane päev on kuulutatud rahvusvaheliseks elustamispäevaks, mistõttu soovib terviseamet sel nädalal inimeste tähelepanu juhtida elustamisoskuste vajalikkusele ja julgusele neid kasutada.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles