ÜLESKUTSE: Polaarviktoriin, mis viib võitjad Arktikasse

Arktika võlub avaruse ja jäise rahuga.

FOTO: Kristi Metsa

18. novembril algab Eesti Polaarklubi ja Eesti meremuuseumi koostöös korraldatud polaarviktoriin 15–19-aastastele koolinoortele. Lõppvoorus 28. jaanuaril selgitatakse välja viis parimat, kes pääsevad koos teadlastega ekspeditsioonile Arktikasse.

Õpilaste polaarviktoriin toimub juba teist korda – sel korral osana suure polaar- ja merendusjuubeli tähistamisest. Täitub ju tänavu 200 aastat Antarktika avastamisest Saaremaalt pärit admiral Fabian Gottlieb von Bellingshauseni juhitud Vene ekspeditsiooni poolt.

Viktoriini eesmärk on populariseerida Maa polaaralade ainulaadset, suhteliselt puutumatut keskkonda, sealseid looduslikke ja inimtegevusel toimuvaid muutusi ning neid käsitlevaid teadusuuringuid. Soovime ka ergutada uue põlvkonna polaarteadlaste esilekerkimist.

Polaarviktoriini internetipõhine I voor leiab aset 18.–24. novembrini. Osalejatele on antud valikvastustega küsimused Arktika ja Antarktika looduse, keskkonnakaitse, uurimisajaloo, majanduskasutuse ning eestlaste tegevuse kohta polaaraladel. Link küsimustega avaldatakse meremuuseumi kodulehel 18. novembril.

Enne lõppvooru tuleb edasipääsenutel kokku panna video sobivast polaarteemalisest uurimisprojektist teaduse, ajaloo või kunsti vallast, mida nad sooviksid ekspeditsioonil koos polaarklubi juhendajatega läbi viia.

Lõppvoor toimub 28. jaanuaril Eesti meremuuseumis Paksus Margareetas. Finalistid saavad oma teadmisi proovile panna, vastates valikvastustega küsimustele ja töötades kaardimaterjaliga. Päeva lõpuks selgub viis parimat, kes sõidavad 16.–22. märtsil toimuvale ekspeditsioonile Arktikasse. Eesti teadlaste juhendamisel viivad õpilased seal ellu oma teadusprojekti ja osalevad teadlaste uurimistöös. Eelmise õpilaste polaarviktoriini üks võitjatest on juba paar semestrit õppinud Teravmägede ülikoolis.

Polaarviktoriini toetavad Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Eesti Polaarfond ja Albion Reisid.

Rohkem infot viktoriini kohta leiab meremuuseumi kodulehelt.

Tagasi üles