L, 10.06.2023

Kuressaare elanik: Soojafirma müük oleks saarlaste kaotus

, Kuressaare elanik
Facebook Twitter
Comments
Radiaator.
Radiaator. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Miks on Kuressaare Soojuse müük väga halb mõte ja kahjustaks Saaremaa valla elanike huve, kirjutab Kuressaare elanik Liia Krumm.

Esiteks ei ole Kuressaare linnavalitsus (nüüd Saaremaa vallavalitsus) teinud Kuressaare Soojusesse investeeringuid. Kõik ettevõtte jaoks tehtud kulutused on soojatarbija raha eest ehk kinni makstud soojahinna sees. Seega ei ole Saaremaa vallavalitsusel moraalset õigust soojatarbija poolt ülesehitatud ettevõtet maha müüa.

Küll aga on kohalik omavalitsus välja võtnud dividende, seega kulutanud soojatarbija raha valla eelarveaukude täiteks.

Kuressaare Soojuse müük tooks paratamatult kaasa soojuse hinna tõusu, sest uus omanik soovib tagasi teenida nii investeeritud summa kui ka saada kasumit.

Piltlikult öeldes tuleb soojatarbijal Kuressaare Soojusesse aastatega tehtud investeeringud teist korda kinni maksta ja lisaks maksta kinni uue tootja kasum.

Tekib küsimus, kas oleme tõesti nii lollid, et ei saa ise oma ahjude kütmisega hakkama!

Kuressaare Soojuse müük vähendaks ka korteriomanike kinnisvara väärtust, kuna korteri ülalpidamiskulud kasvaksid.

Kuressaare Soojus varustab soojaga väga suurt osa – hinnanguliselt kolmandikku – valla elanikkonnast ehk kortermaju Kuressaares, Orissaares, Leisis ja Pärsamal. Kaudselt on valla elanikud seotud Kuressaare Soojusega mitmete asutuste ja ettevõtete kaudu:

  • koolimajad, lasteaiad, kultuurimajad, raamatukogud, vallamajad Kuressaares, Orissaares, Leisis, Pärsamal;
  • vanadekodud Kuressaares, Upal ja Pärsamal;
  • Kuressaare haigla;
  • Kuressaare loss;
  • Kuressaare ametikool ja Kuressaare kolledž (praegu meremajanduse keskus);
  • spaad jt ettevõtted.

Soojahindade võrdlus (leitav konkurentsiameti kodulehelt) erinevates küttepiirkondades näitab, et kõige soodsamat soojahinda Eestis pakuvad omavalitsustele kuuluvad soojatootjad. Kõige soodsam soojahind on Narva Soojusvõrkudel (lõpphind tarbijale 42,4 eurot MWh), Kuressaare Soojusel (52,07 eurot MWh) ja väiksematest soojatootjatest Muhu valla kommunaalametil (53 eurot MWh).

Võrdluseks: Kuressaare 52,07 eur/MWh, Pärnu (Fortum Eesti) 63,95 eur/MWh, Haapsalu (Utilitas) 60,79 MWh, Rakvere 64,83 eur/MWh (koostootmisjaam neist Pärnul ja Kuressaarel), Muhu valla kommunaalamet 53 eur/MWh, Salme ja Kärla (SW Energia) 86,96 MW/h (64% kõrgem hind kui Muhus!).

Kuidas see on saavutatud? KOV-ile kuuluv soojatootja ei pea tootma kasumit. Kui sellega kaasneb veel asjatundlik ja pühendunud juhtimine, siis on võimalik sooja toota eraettevõttest soodsama hinnaga.

Kas Saaremaa vald võidaks, kui Kuressaare Soojus maha müüa?

Ei võidaks, sest selle summa, mis vald müügist saab, peab uuele omanikule tagasi maksma soojatarbija, kolmandik Saaremaa elanikest ning mitmed Saaremaa asutused (ka vallavalitsus) ja ettevõtted. Vallaelanike võit ja kaotus oleks võrdsed, seejuures jääks kaotus kolmandiku elanike kanda, ning soojatarbijad jääksid igaveseks uuele omanikule kümnist maksma.

Ja lõpetuseks üks kurb-naljakas mõte.

Võrdleksin vallavolikogu liikmeid isikutega, kes lõikaksid mu imekaunilt ja hästi hooldatud lillepeenralt kõik õied ja ruttaksid nendega vallarahvast rõõmustama. Ühe õie saaksin minagi!

KOMMENTAAR

Müügiotsuse saab teha üksnes vallavolikogu

Vallavanem Madis Kallas
Vallavanem Madis Kallas Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Hetkel tegeleme ettevõtte väärtuse hindamisega ja võimaliku müügi saab otsustada alles pärast seda volikogu. Vallavanemal ega vallavalitsusel ei ole mingit õigust ega võimalust Kuressaare Soojust müüa.

Kas müük oli õiglane ja teisi küsimusi saab minu hinnangul küsida vaid nendelt linnadelt üle Eesti, kus soojaettevõtted on juba maha müüdud.

Saaremaa puhul saab neid küsimusi küsida alles siis, kui volikogu on otsustanud, et ollakse valmis müüma mingitel konkreetsetel tingimustel. Eeldades teema keerukust, toimub volikogus kindlasti mitmeid istungeid ning arutusele tulevad kindlasti ka sarnased küsimused.

Vaadates ka praeguseid arutelusid ja arvamusi, siis keegi ei tohiks olla üllatunud, kui volikogu mitte mingitel tingimustel ei ole valmis Kuressaare Soojust müüma ning pigem teeb väärtuse hindamise baasil ja sealt saadud info põhjal mõnevõrra teises suunas strateegilise otsuse.

Veel kord rõhutan aga üle, et seda saab otsustada üksnes volikogu ja võimalikku strateegilist suunda ma ennustada ei soovi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles