Veebruar ja märts – töötuse tippkuud Saaremaal

Töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

“Töötuna arvele võetud inimesi on meil läbi aastate kõige rohkem olnud just veebruaris-märtsis,” tõdeb töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Ave Reimaa-Lepik.

Töötuks jäämise põhjuseid on erinevaid – uue aasta algul ka see, et kalendriaasta lõpuga lõppes ka töösuhe. Töösuhte lõpetamist tuleb ette nii töötaja kui ka tööandja algatusel – näiteks tootmismahtude vähenemise tõttu. 

37 inimest olid töötuna kirjas koondamise tõttu. Kui vaadata ettevõtteid, kust koondamisteatega inimesed on töötukassasse tulnud, on koondatud inimesi kalendrikuu kohta olnud kaks-kolm. Kui vaadata töötuid nende senise tegevusala järgi, siis leidub nende seas juhte, lihttöölisi, müügitöötajaid – seega igast valdkonnast.

Millise töökoha inimene järgmisena valib, sõltub paljustki tema enda tahtest ja soovidest ning kindlasti ka tööturul pakutavast.

Põhjused, miks inimesed on olnud töötud aasta ja kauemgi, on väga erinevad. Tihti on need seotud tervisega. Tuleb ette ka olukordi, kus inimese soovid ei lähe kokku sellega, mis tööturul pakkuda. Ka harjumine või uue suuna leidmine võib aega võtta. 

Meie roll töötukassas on nõustada ja aidata inimesel leida endale uus väljakutse – olgu see siis töökoht, õppima asumine või midagi muud. Kindlasti on meie ülesanne toetada inimest tema tugevuste ja arendamist vajavate oskuste sõnastamisel ning edasise tegevusplaani koostamisel. Erinevaid teenuseid selleks meil jagub.

Kas olete kunagi olnud töötu?

Lembit Velsvebel

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Lembit Velsvebel Koigi külast: Töötasin viisteist aastat remondilukksepana, aga sain juba 1984. aastal invaliidsusgrupi. 2018. aastal olin korraks töötu ka. Siis oli töövõime hindamine ja töövõimet mul kahjuks ei leitud. Kui töövõime puudub, on keeruline tööd leida. Kui autojuhilube ja transporti pole, on raske kodust välja, tööle pääseda.

 

Kätlin Ligi

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kätlin Ligi Kuressaarest: Korra olen töötu olnud küll, üsna lühikest aega. Töötasin hotellis administraatorina, aga mind  koondati. Varsti jäin aga lapseootele, sain kaks last järjest. Töötuna käisin töötukassa kaudu kolmekuulisel koolitusel – koristamist õppimas. Praegu olen lapsega kodus, mu väiksem laps on nelja-aastane. Varsti pean tõsisemalt mõtlema hakkama, kuhu tööle minna ja mida ma üldse teha tahaksin. Võib-olla peaksin veel mõnele koolitusele minema.

 

Ljana Tarvis

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Ljana Tarvis Kuressaarest: Olin töötu üle viie aasta. Enne seda töötasin spaas, aga tulin sealt kehva tervise tõttu ära. Töötukassas ma end arvele võtta ei soovinud. Maal elades sain kuidagi hakkama, seal tegemist jagus, samuti oli vaja teisi aidata. Saaremaal on üsna keeruline uut töökohta leida. Praegu töötan puhastusteenindajana, sain selle koha tutvuse kaudu. Olen väga õnnelik ja rahul.

Tagasi üles