Kriis jättis noore mehe üksi kanalat ehitama

TÖÖ KÄIB: Salme mehe Tanel Tangu kanala peab valmima järgmise kuu keskpaigaks.

FOTO: Siim Metsmaa

Mahekanala rajamiseks noortaluniku toetust saanud Tanel Tang ostis kanapidamiseks ära Salme vana sigala.

"Teekond mahemunade tootmiseks Saaremaal on saanud avapaugu – laut on lõpuks meie!" rõõmustas Tanel Tang. Samas muudab riigis kehtiv eriolukord ettevõttega alustamise äärmiselt keeruliseks.

Tang kutsus kanala peale mandrilt kohale oskustöölised, keda paraku Saaremaale ei lubatud. Politsei jättis rahuldamata ka eriloa taotluse meeste saarele laskmiseks. 

Nüüd ei jää noorel ettevõtjal üle muud, kui leida vajalikku tööd oskavad mehed Saaremaalt. Vastasel juhul saab ta loota vaid enda peale ja teha kogu vajalik töö juhendi alusel ise ära: "See on nagu kümnest tuhandest tükist koosnev pusle, äärmuslik variant!" 

Salme mehe kanala peab valmima järgmise kuu keskpaigaks. 1500 kana mandrilt Äntu mõisast äratoomiseks on Tangul aega 1. maini. Vastasel juhul tuleb kanad anda järgmisele tellijale ja tootmise algus lükkub edasi. Kui aga kõik õnnestub ja kanad mai alguses kohale jõuavad, läheb paar nädalat nende kohanemiseks.  "Ilmselt mai teises pooles saab juba esimesi mune pannile praadima panna," rääkis Tanel Tang. 

FOTO: Siim Metsmaa / Saarte Hääl

Tanel Tang.

FOTO: Siim Metsmaa / Saarte Hääl

Tangu sõnul kulub tal kokku 3000 pealise kanala rajamiseks 120 000-130 000 eurot. Sellest 40 000 eurot katab noortaluniku toetus, ülejäänud osa Maaelu Edendamise Sihtasutus. Kanala tuleb täisautomaatne: söödaliin, joogiliin ja munaliin. 3000 kana hooldamiseks läheb vaja vaid ühte inimest, kes mune kord päevas sorteerib ja pakendab. Kui tavatootmises mahub ruutmeetri peale 40 kana, siis mahetootmises tohib ruutmeetri peale panna kuni kuus kana. 

Kuressaarest pärit Tanel Tang elas pärast maaülikooli lõpetamist mandril, töötas maaeluministeeriumis ja erinevates põllumajandusettevõtetes. Müüs väetisi ja ostis kokku vilja, kuulus põllumeestele IT-teenust pakkunud Eesti idufirma VitalFields meeskonda. Hiljuti kolis tagasi Saaremaale.

Tanel Tang ja Universumi märgid

"Leidsin laudast juppideks kalendri, kus olid alles kuud oktoober ja detsember aastast 1988. Mina sündisin 27. oktoobril 1988 ja detsembris on mul nimepäev.

Kes otsib universumi märke, siis enam täpsemalt minu arust näidata ei saa. Need olid ainukesed kuud, mis olid põrandal.

Ise mõtlen, et sigala ilmselt suleti sellel aastal ja inimesed ütlesid, et nüüd on siia ilma sündinud laps, kes 31 aasta pärast tuleb ja puhub sellele kohale uued tuuled purjesse."

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles