R, 3.02.2023

Veerand sajandi järel lehvib täna lossitornis taas sinimustvalge lipp

Lisatud video!
Mehis Tulk
, toimetaja
Veerand sajandi järel lehvib täna lossitornis taas sinimustvalge lipp
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
RIIGILIPU heiskamise au sai endale neljal missioonil käinud kaitseväe veteran Taniel Vares.
RIIGILIPU heiskamise au sai endale neljal missioonil käinud kaitseväe veteran Taniel Vares. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Veteranipäeva tähistatakse täna esmakordselt ametliku lipupäevana ja sel puhul lehvib üle mitme aastakümne trikoloor ka Kuressaare lossi kaitsetornis.

“Nüüd on ta ametlik lipupäev, sellest ka aktsioon, et lipu heiskamine toimub ebatraditsioonilistes kohtades,” ütles Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik Gunnar Havi. Naabersaarel Hiiumaal kerkib lipp näiteks Kõpu tuletorni, mandril aga Varbola linnusesse, Munamäe vaatetorni, Tallinna lauluväljaku tuletorni, Kiviõli tuhamäele ja mitmetele linnaväljakutele.

Kuressaare loss valiti Havi sõnul Saaremaal välja seepärast, et tegu on ühe meie maakonna sümbolobjektiga, lisaks heisati just lossis taasiseseisvumise ajal püsivalt trikoloor juba 1988. aasta detsembris. Lipp lehvis Kuressaares igapäevaselt lossitornis 29. oktoobrini 1992, misjärel otsustati seda välja panema hakata üksnes riiklikel tähtpäevadel.

Toonase muuseumijuhi Endel Püüa sõnul oli asi selles, et lipud olid siis kaunis viletsad ja tugevamad tuuled kiskusid need kiiresti ribadeks. Tuuliste ilmadega tuli teinekord iga päev lippu vahetada, mis ei olnud aga sugugi lihtne ettevõtmine. Torniluugi juurde pääses tavalistest prussidest kokkuklopsitud redeliga, luugi serval kõõlumine ja lipu vardasse vedamine nõudis heiskajalt parasjagu julgust ja külma närvi. Mõned aastad tõmmati lipp tornivardasse veel vabariigi aastapäeval, kuid siis loobuti turvakaalutlustel sellestki.

Tänase riigilipu heiskamise au sai endale neljal missioonil käinud kaitseväe veteran Taniel Vares. Valik langes temale, kuna tegu on esiteks veteraniga, teiseks tubli kaitseliitlasega ja kolmandaks on talle Saaremaa muuseumi töötajana torniolud tuttavad. Kuna omal ajal kasutusel olnud tellingud olid amortiseerunud, tuli Varese sõnul teha päris tõsist tööd, et torniluugi juurde uuesti turvaliselt pääseks. Korrastamist vajas ka lipu tõstesüsteem.

Veteranipäeva tähistamisega 23. aprillil täname ja tunnustame neid mehi ning naisi, kes on sõjalistel operatsioonidel kodust kaugel tugevdanud Eesti julgeolekut ja rahvusvahelist tõsiseltvõetavust, samuti nende perekondi ja lähedasi. Veteranipäeva traditsioon sai alguse 2013. aastal.

Veteranipäev 23. aprillil 2020

  • Kell 7 riigilipu heiskamine. Kutsume kõiki üles heiskama riigilippe kõikjal Eestis!
  • Kell 10 toimub Tapa linnakus Afganistanist Camp Bastionist äratoodud ausamba juures langenute mälestamine, mida väisavad kaitseminister, kaitseväe juhataja, Kaitseliidu ülem, veteranide ühingu esindaja ning vabariigi presidendi käsundusohvitser. Suuremal avalikkusel pole sel aastal tseremoonial osalemine riigis kehtiva eriolukorra tõttu võimalik.
  • Kell 12.30 toimub kaitseväe kalmistul peakaplani eestvedamisel tseremoonia, kus leiab aset veteranide mälestustule õnnistamine, laternate süütamine ning lähetamine haudadele ja vabadusvõitlusega seotud mälestuspaikadele (üritused viiakse läbi vastavalt eriolukorra nõuetele).
  • Kell 22.05 on ETV-s veteranipäevale pühendatud telesaade “Anname au!”.
Märksõnad
Tagasi üles