Eesti regionaalsed filmifondid kogunevad esmakordselt Saaremaal

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
Kinobuss
Kinobuss Foto: Tairo Lutter / Virumaa Teataja

Selle teisipäeval-kolmapäeval kogunevad Saaremaal Eesti regionaalsete filmifondide esindajad, et üksteise tegevusest parem ülevaade saada ning seada ühiseid koostööplaane edaspidiseks. Teadaolevalt on tegemist esmakordse ühise kokkutulemisega. Kohal on inimesed Ida-Viru Filmifondist, Tartu Filmifondist, Eesti Filmi Instituudist ja Saarte Filmifondist.

Rainer Paenurk, Saarte Filmifondi kaasasutaja ja projektijuht tõdes, et regionaalsete filmifondide tegevust võib lisaks kultuurilisele aspektile vaadelda kui üht ettevõtluskeskkonda edendavat meedet. Filmifondi eesmärgiks on võimendada toetusena välja antavat summat, mille võttemeeskonnad jätavad filmifondi tegevuspiirkonda läbi tarbitud teenuste ja toodete.

Käesoleval aastal on tema sõnul Saarte Filmifond Saaremaa valla kaasabil kahele filmiprojektile toetusena välja andnud 10 000 EUR ning need toovad kohalikku ettevõtlusesse omakorda tagasi üle 100 000 euro. "Toetuse eraldamine käib tagant järele ehk võtted ja kulutused on toetuse eraldamise hetkeks juba tehtud ja on seejuures hästi mõõdetavad. Leian, et sellise kindla sihtrühma kõnetamine annab hea võimaluse meie teenusepakkujatele pikendada hooaega. Ida-Viru Filmifond alustas samuti sarnase summaga nagu meie, kuid kasvab igal aastal ning on tänaseks juba 200 000 EUR.“

"Piirkondlike filmifondide tegevus on laias maailmas kasvav trend. Filmidega seotud tegevus pole pelgalt kauni kunsti ilming, see on lisaks kultuurilisele tegevusele ka samaaegselt majanduse ja hariduse taustaga. Filmiga seotud aktiviteete peetakse aina enam üheks lõimivamaks võtmeinitsiatiiviks. Eesti regionaalsete filmifondide kokkusaamine on esmakordne ja seda enam ajaloolise tähtsusega," kommenteeris Eesti Filmi Instituudi filmipädevuste arendaja ja Kinobussi eestvedaja Mikk Rand.

„Saaremaa oma erilise ja kauni keskkonnaga on atraktiivne ka filmitegijatele. Saarte filmifond pakub hea võimaluse piirkonda teadlikult turundada ja meie võimalusi reklaamida,“ lisas Saaremaa valla abivallavanem Helle Kahm.

Saarte Filmifond loodi 2019. aasta septembris. Fondi eesmärgiks on edendada Saaremaal ja Muhus professionaalsete audiovisuaalsete teoste tootmist, tuua Saaremaale investeeringuid, reklaamida Saaremaad Eestis ja välismaal. Saarte Filmifond kaasrahastab Saaremaal ülesvõetavaid filme, telesarju, muusikavideosid, reklaame ja teisi filmiprojekte.

Sihtrühmaks on filmitegijad Eestist ja mujalt, muuhulgas kohalikud ja rahvusvahelised filmitudengid ja -ühendused. Saarte Filmifondi asutajateks on Saare Arenduskeskusese tegevjuht Rainer Paenurk, Mikk Rand Kinobussi ja Eesti Filmi Instituudi filmipädevuste eestvedaja, Sõpruse ja Thule kino fimilevi juht Kristi Porila, MTÜ Visit Saaremaa ja Saaremaa vald. 

Tagasi üles