Jaanipäeva juurde kuuluvad traditsiooniliselt lõke, seltskond ja mõnus meeleolu. Tänavu soovitab päästeamet tähistada jaanipäeva pere ja lähedaste seltsis, haigena tuleb kindlasti püsida kodus.
PEA MEELES ⟩ Lõkketegemise põhitõed, et jaanipäev mööduks ohutult
Selleks, et jaanipäev mööduks ohutult, tuletab päästeamet meelde lõkketegemise põhitõed:
- Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana.
- Lõkkes tohib põletada vaid puhast puitu ning pappi ja paberit.
- Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida lõke loob.
- Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega (tuule kiirus alla 5,4 m/s). Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.
- Alla meetri suuruse läbimõõduga jaanilõke tee hoonest vähemalt 8 meetri kaugusele, üle meetri suuruse läbimõõduga lõke olgu hoonest vähemalt 15 meetri kaugusel. Metsast olgu lõkke kaugus vähemalt 20 meetrit.
- Nii lõkketegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.
- Tuld ei tohi jätta järelevalveta, isegi mitte hetkeks. Kui lõpetad jaanipäeva tähistamise, kustuta ka lõke.
- Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.
- Registreeri end jaanipäeva lõkkevalvuriks ja märgi kaardile oma ohutu lõke. Lõkkevalvurite vahel loositakse välja kvaliteetne söegrill ja tulekustutid.
- Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada päästeala infotelefonile 1524.
Jaaniajal on liikvel ka päästeameti lõkkepatrullid, et veenduda lõkete ohutuses ning nõustada inimesi, kuidas tuleohtlikul ajal ohutult lõket teha ja grillida.