Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Saaremaal taastatud tank T-34 sõidab täna omal roomikul sõjamuuseumi õuele

Pikema sõidu jaoks vajalik kütus on tankil kaasas kütusetünnides, mis lahinguolukorras masina küljest lahti päästetakse. Nagu paljud muud detailid, nii õnnestus ka tünnid tanki jaoks leida originaalsed. FOTO: MARGUS SINIMETS

Sõjamuuseumi kõige populaarsemate eksponaatide hulka kuuluv T-34/85 on pärast põhjalikku renoveerimist Eesti ainus täiskomplektne tank ja sõidab neljapäeval muuseumi hoovi omal jõul.

Tank alustab neljapäeva hommikul Saaremaalt oma teekonda treileril ja jõuab sõjamuuseumi juurde Viimsis eeldatavalt kella 13 paiku. Viimased paarkümmend meetrit oma positsioonile muuseumi ees sõidab sõjamasin ise.

2015. aastal Poola armeemuuseumi kingitusena Eesti sõjamuuseumi kogusse jõudnud tanki renoveeris kahe aasta jooksul Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel, kellele see oli seni mastaapseim taoline ettevõtmine. Tank on võimalikult originaalilähedaselt taastatud nii väljast kui ka seest.

Margus Sinimets FOTO: Erakogu

Suurim väljakutse oli Saaremaa Sõjavara Seltsi esimehe Margus Sinimetsa sõnul see, et tank liikuma saada. 1953. aastal Poolas litsentsi alusel toodetud sõjamasin oli seisnud üle 30 aasta, juhtmed ja voolikud läbi lõigatud, roomikute lülid paksu roostega kaetud.

“Üldiselt oli see kõik üks paras leiutamine, et masinale hääled sisse saada,” rääkis Sinimets keerulisest projektist.

Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et renoveerimine tuli ette võtta, kuna muuseumi jaoks on oluline, et eksponaadid oleksid esinduslikus korras. “Tahame, et külastaja kogeks muuseumis võimalikult palju ajaloolist ja ehedat ning on ju selline tank ka Eesti pinnal sõdinud,” selgitas Lill autentse taastamise olulisust.

T-34/85 jääb muuseumi välialale kõigile huvilistele tutvumiseks. Kuna tank on sõidukorras, on seda kokkuleppel võimalik kasutada nii taaslavastuslahingutes kui ka filmivõtetel. Lisaks saab sõjamuuseumi rasketehnika angaaris näha veel hulka 20. sajandil eri riikide relvastusse kuulunud suurtükke ja soomukeid.

Nõukogude Liidus välja arendatud ja alates 1940. aastast relvastusse kuulunud keskmise raskusklassi tankist T-34 sai Teise maailmasõja ajal enim toodetud tank. Läbi aegade on see kuulunud 40 riigi relvastusse ja on kasutusel tänaseni.

Tagasi üles
Back