Rannalähedane kalapüük on randlasele eluliselt tähtis elatusala. Püüki soodustab madal rannameri, liigendatud rannajoon ja saarte rohkus.
2007. aastal meie rahvuskalaks valitud räim on tähtsamaid püügikalu kogu Läänemeres. Austust ja armastust väärib see pisike vapper kala päevast päeva – on ta ju olnud aastasadu ja on veel tänagi randlase leivakala. Mindi kalale, tuldi kalalt, soolati kala. Teati, et silk on soolatud räim. Sõrvemaal öeldi ikka, et kala ei ole, aga lesta on küll! Paraku on ka lesta väljapüügid Saaremaa rannikumeres viimastel aastatel nii palju langenud, et sel aastal on lõpetatud töönduslik lestapüük noodaga, mis püüdjale majanduslikult enam tasuv ei ole. Arvatavasti on rannakalandus Saaremaal sellest aastast ühe traditsioonilise püügiviisi võrra vaesem?
Saastatud meri
Läänemerd loetakse maailma enim saastunud mereks. Läänemere saastatus on paraku kogu Euroopa olulisemaid keskkonnaprobleeme.
Oluline murekoht on Läänemere eutrofeerumine ehk erinevate toitainete liigne sattumine merre, mis omakorda põhjustab erinevate taimede ja vetikate vohamist ning rannikualade kinnikasvamist. See omakorda mõjutab mereloomastiku ja kalade toitumis- ja elutingimusi.
Tähtis on ka teada, et Läänemere isepuhastusvõime on üsna madal.
Meie merd ümbritseb üheksa Euroopa Liidu riiki. Ühiselt on suudetud Läänemere edasise seisundi halvenemist ehk vähemalt pidurdada.
Milles avaldub meie Läänemerd ümbritsevate riikide koostöö merekeskkonna parendamisel? Aastakümnete vältel on rakendatud meetmeid, et vähendada praeguste ja tulevaste inimpõlvede tekitatavat saastet ja eemaldada vana reostust seal, kus võimalik.