Saarlased püüavad veel enne uut aastat hambaarstile jõuda

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Copy
Hambaravi. Foto on illustratiivne
Hambaravi. Foto on illustratiivne Foto: freepik.com

Saarlased, kes pole tänavust hambaravihüvitist kasutada jõudnud, püüavad veel enne aasta lõppu tohtrite juurde jõuda.

Saarte Hääle toimetuse poole on pöördunud murelikud inimesed, kelle sõnul polnud Kuressaare hambapolikliinikul pakkuda vabu vastuvõtuaegu enne kevadet, nii jääks aga riigi poolt ettenähtud 40-eurone hambaravihüvitis tänavu kasutamata. 

Hambapolikliiniku juhataja Tiit Kaasiku sõnul võis arusaamatus vastuvõtuaegade saamisel tekkida polikliiniku veebilehe hamba.ee broneerimissüsteemi probleemide tõttu. 

“See programm ei lasknud kellelegi vastuvõtuaega panna,” lausus Kaasik. “Esmaspäeva hommikul saime asjad jälle korda.”

Kaasik kinnitas, et jutt vabade vastuvõtuaegade puudumisest ei vasta siiski tõele. “Kevadel eriolukorra tõttu ravimata jäänud inimestele pakuti pärast eriolukorra lõppu uusi aegu ja see võis suvel järjekorda veidi pikendada,” rääkis Kaasik. “Praegu aga pääseb ravile juba detsembris.” 

Millal täpselt vastuvõtuaja saab, sõltub Kaasiku sõnul ka konkreetsest probleemist, mille pärast patsient arsti juurde tulla soovib. 

Juhataja palus neil, kel pole seni vastuvõtuaega saada õnnestunud, kliinikuga ühendust võtta. 

Tiit Kaasiku sõnul leidub siiski ka neid patsiente, kes on broneeritud vastuvõtuaja ise tühistanud, kuna pelgavad koroonaajal arsti juurde tulla.

Kuressaare Ajamajas tegutseva hambakliiniku CityDental administraatori sõnul on üsna paljud kliendid helistanud sooviga pääseda vastuvõtule enne aasta lõppu – just selleks, et riigi ettenähtud hambaravihüvitis ära kasutada. “Paraku on meil järjekorrad üsna pikad – seega saame tänavu arstiaega pakkuda üksnes siis, kui keegi teine oma broneeringu tühistab,” ütles administraator. “Tühistamisi ikka tuleb, kuna vastuvõtuajad on juba varakult kinni pandud, aga kõik ei pruugi oma plaane nii kaugele ette teada.”    

Kuressaares Rohu 5 asuvas ärihoones töötava hambaarsti Eva Tamkivi sõnul püüavad inimesed enne aasta lõppu hambaarsti juures ära käia, et  hambaravihüvitis kasutatud saaks. 

“Vastuvõtuaegade puudusest aga küll rääkida ei saa,” ütles ta. 

Eile olnuks dr Tamkivil esimene vaba vastuvõtuaeg pakkuda juba selleks reedeks.

"Kuna kevadise eriolukorra ajal plaaniline ravi peatati, vähenes paljudes maakondades sel ajal ka 40eurose hambaravihüvitise kasutajate arv," ütles Haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna peaspetsialist Heidi Kukk.

Tema sõnul on hüvitise kasutamine pärast eriolukorda taas suurenenud, ent kokkuvõtteid saab teha alles järgmise aasta jaanuaris.

Tänavu on 40 euro suurust hüvitist Saare maakonnas kasutanud 5066 inimest. 2019. aastal oli hüvitist kasutanuid kokku 5484.

Kuke hinnangul on hüvitise saamise õigusega inimeste täpset arvu keeruline määratleda.

"Seda ei piirata ainult vanusega," põhjendas Kukk. Ta lisas, et ka paljud 19-aastased võivad hüvitist jätkuravi korral kasutada 20. eluaastani.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles