Arvan, et otseselt seda teha polegi võimalik. KOKS-i paragrahvi 22 lõike 1 punkti 10 järgi näeb volikogu pädevus küll ette volikogu õiguse haldusterritoriaalse korralduse ning haldusüksuse piiride ja nime muutmise algatamise, otsustamise, taotlemise ja nende kohta arvamuse andmise, ent kui tõenäoline on saada Saaremaa volikogu selline otsus, kui kolmandik territooriumist, eelarvest ja elanikest eraldub uuesti iseseisvaks Kuressaare linnaks. Põhimõtteliselt nagu oleks, ütlevad optimistid. Mitte iialgi, ütlevad pessimistid ja ilmselt on neil õigus.
Veelgi enam, KOKS-i paragrahvi 45 lõike 5 järgi peab haldusterritoriaalse korralduse muutmisel vastu võetud ühinemislepingu ja ühinemiskokkuleppe muutmisel olema volikogu koosseisu häälteenamus. See tähendab aga omakorda, et ühinemislepingu muutmisel peaks valitud 31-liikmelise volikogu liikmetest vähemasti 16 selle poolt olema.
Ometigi oleks Kuressaare elanikel vaja oma esindust, kes oleks demokraatlikult valitud ning seisaks Kuressaare linna ja tema elanike eest.
Siinjuures võib mõni öelda, et moodustage osavald Kuressaare linna. Samas ei ole osavalla institutsioon väga aktiivsel kasutusel Saaremaal ega ole ka otsustava hääleõigusega. Mis omakorda tähendab, et ta ei tööta.
Kes oleksid need Saaremaa vallavolikogu liikmed, kes elavad Kuressaare linna territooriumil ning võiksid hääletada sellise otsuse poolt? Volikogu esimees Tiiu Aro on ju Kuressaare linna inimene, samuti aseesimees Aivar Aru. Liikmete hulgast leidsin veel seitse linnaelanikku: Ly Kallas, Tambet Kikas, Kairit Lindmäe, Taavi Rauniste, Anton Teras ja Anti Toplaan. Seega on vallavolikogu 31 liikme hulgas üheksa linnavolinikku, mis on vaid 29% koosseisust. Palun ette vabandust volinikelt, kes elavad oma arvates linnas, kuid keda ma ei märganud.
Lõpuks toon ära need “linnaelanikud”, kes esindasid Kuressaare linna ühinemises vallaga, s.o Grinchid: juhtkomisjonist Madis Kallas (ei ela linnas), hariduskomisjonist ja kultuurikomisjonist Tiia Leppik (elas linnas), finantskomisjonist ning maa- ja majanduskomisjonist Mart Mäeker (ei ela ega ole kunagi elanud linnas), sotsiaalkomisjonist Kairit Lindmäe (elas linnas), arenduskomisjonist Simmo Kikas (ei ela linnas).
Endised linnakodanikud, palun avaldage arvamust, kas on vaja ja võimalik taastada endine Kuressaare linn kui omavalitsusüksus?