E, 27.03.2023

Võimalus koroonaviirus saada on kuu ajaga kahekordistunud

Saarte Hääl
Võimalus koroonaviirus saada on kuu ajaga kahekordistunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koroonaviiruse proovi analüüsimine
Koroonaviiruse proovi analüüsimine Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Tartu ülikooli teadlaste koroonaviiruse seireuuringu uue etapi esmastest tulemustest selgub, et viirusest pole puutumata ükski maakond ning tulemuse järgi on viiruse levimus kahekordistunud.

Seireuuringu juht, Tartu ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda ütles Postimehele, et testitud on ligi 2250 inimest. Uuringu raames on veel neid, keda ootab test ees.

Praegu testitutest on positiivseid 51. Nende hulgas on seitse inimest juba koroonaviiruse läbi põdenud ning on terveks tunnistatud, kuid nende proov on veel positiivne. “Seega ütleme, et 44 inimest kannavad infektsiooni ja on nakkusohtlikud. See teeb viiruse leviku protsendiks 2,2,” selgitas Kalda Postimehele. Mis omakorda tähendab, et iga 48. inimene on Eestis nakkusohtlik.

Küsimusele, kuidas on võrreldes eelmise seireuuringuga olukord muutunud, vastas Kalda, et see on hullemaks läinud. “Kui me võtame eelmise uuringu etapi, siis meil oli levimuse protsent 1,1, nüüd on 2,2. See on pea kahekordne tõus,” lausus Kalda.

Kui nüüd ütlevad teadlased, et Eestis on keskmiselt 23 000 nakkusohtlikku inimest, siis enne jõule oli see ligi 13 000. “See on ikkagi suur tõus,” ütles Kalda.

Lisaks näevad teadlased praeguste andmete põhjal, et koroonaviiruse levimus on laialdaselt erinevates Eesti piirkondades. “Nii laialdast levikut meil pole olnud, ükski maakond pole viirusest puutumata. Ida-Virumaa ja Harjumaa joonistuvad lausa eraldi välja,” märkis Kalda.

Ka asümptomaatiliste nakatunute osakaal on suurenenud võrreldes eelmise uuringuetapiga - praegu on 46 protsenti asümptomaatilised. “Sellega on ilmselt ka seletatav see, miks haigestumise näitajad ei ole suurenenud, kuna asümptomaatilised tõenäoliselt arsti poole ei pöördu,” põhjendas Kalda.

Märksõnad
Tagasi üles